Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Çankaya Belde A.Ş işçileri 8 Şubat’ta iş bırakıyor

Çankaya Belde A.Ş işçileri 8 Şubat’ta iş bırakıyor

Çankaya Belde A.Ş. işçileri 8 Şubat’ta 1 gün süreyle iş bırakacak ve gün boyu eylemde olacak. Belde A.Ş. işçileri 8 Şubat sabahı Çankaya Belediyesi Kolej Kampüsü’nde bir araya gelerek, Çankaya belediyesi Maltepe Kampüsü’ne yürüyecek. Burada saat 12.00’da kitlesel bir basın açıklaması yapılacak.

Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çankaya Belde A.Ş.’de patronun açtığı dava nedeniyle toplu iş sözleşmesi imzalanamıyor, işçilerin önceki toplu sözleşmeden doğan hakları ödenmiyordu. Sosyal-İş Sendikası üyesi işçilerin 2010 ve 2011 yıllarında yürüttüğü ısrarlı mücadele neticesinde Sosyal-İş Sendikası ile Çankaya Belde A.Ş. arasında toplu sözleşme imzalanırken, geçmişe dönük hakların ödenmesi de takvime bağlanmıştı.

Ancak Çankaya Belde A.Ş. işçilerin toplu sözleşmeden doğan haklarının ve alacaklarının çoğunu hala ödemiyor. İşçiler, ciddi geçim sorunları ile karşı karşıya. Kara kışın Ankara’yı esir aldığı bu günlerde, Belde A.Ş. işçileri evlerine ekmek götüremez, dondurucu soğuklar altında ısınmak için gaz alamaz, temel giderlerini karşılayamaz hatta işe gidiş ve dönüşler için yol parası bulamaz duruma geldi. Kredi ve kredi kartları ödenmediği için birçok işçinin evlerine icra gelirken, ekonomik sorunların ortaya çıkardığı aile içi sıkıntılar ve boşanma vakaları arttı.

Yaşanan sorunlar karşısında haklarının ödenmesi için yeniden bir eylem süreci başlatan Çankaya Belde A.Ş. işçileri 25 Ocak 2012 tarihinde Çankaya Belediyesi Hizmet Binası’nda bir eylem yaptı. Eylemde, işçilerin hakları ödenmediği takdirde 8 Şubat’ta iş bırakma eylemi yapılacağı duyuruldu. Ancak işçilerin hakları hala ödenmiyor… Bu nedenle Çankaya Belde A.Ş. işçileri, 8 Şubat 2012 Çarşamba günü, tüm hizmet birimlerinde 1 gün iş bırakarak eylem yapacak. Çankaya Belde A.Ş. işçileri 8 Şubat sabahı saat 08.00’da Çankaya Belediyesi Kolej Kampüsü’nde toplanacak. İşçiler, saat 08:30’da Çankaya Belediyesi Maltepe kampüsü’ne yürüyecek. Saat 12.00’da Maltepe kampüsü’nde kitlesel bir basın açıklaması yapılacak.

Yüzlerce Belde A.Ş. işçisinin gerçekleştireceği eylem, miting havasında geçecek. İşçiler, hakları ödenene kadar her türlü eylem ve etkinliği yaşama geçireceklerini bir kez daha duyuracak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*