Anasayfa » GÜNDEM » Çanakkale’de göçmen katliamı

Çanakkale’de göçmen katliamı

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nden Midilli’ye yola çıkan göçmenlerin içinde bulunduğu ahşap tekne saat 01.00’de alabora oldu. Göçmenlerin telefonla yardım çağrısı üzerine bölgeye ulaşan Sahil Güvenlik ekipleri, 25 göçmeni kurtardı. 12 kişinin ise cesedine ulaşıldı. Teknede 48 ila 52 göçmenin bulunduğunun öğrenilmesi üzerine denizde arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Göçmenlerin telefonla ‘Alo 158’ hattından sahil güvenlik ekiplerine ulaşıp yardım istemesi üzerine ekipler, bölgeye hareket etti.

Ölenlerin sudan çıkartılan cesetlerinin Babakale Köyü Limanı’ndan karaya çıkarılacağı kaydedildi.

Ayvacık Belediyesi’nin de bu nedenle limana çok sayıda cenaze aracı gönderdiği kaydedildi.

Göçmenler, giderek daha tehlikeli, giderek daha eziyetli güzargahları kullanmaya itilerek, giderek daha çok ölmeye zorlanıyor. Türkiye, Adalar, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan üzerinden geçen göç yolları, göçmenler için giderek daha dehşetli bir “ölüm dekatlonuna” çevriliyor. Türkiye’de de Ege sahillerine yığılan göçmenlere dönük operasyonlar, ters kelepçeyle Adana ve Mardin’deki kamplara sürülme, polis barierleriyle çevreleyip kafese kapatma gibi uygulamalar, bu insanlık düşmanı küresel-bölgesel mali oligarşik politikaların bir ifadesidir.

Onbinlerce, yüzbinlerce, milyonlarca göçmen, çölleri, dağları, mayın tarlalarını, sınır duvarlarını, denizleri, dikenli telleri aşarak, günler boyunca aç susuz, hastalıktan kırılarak, her yerde polis, asker, ırkçılık ve çetelerle mücadele ederek, arkasında binlerce ve binlerce ceset bırakarak, ama mücadele ederek, direnerek, isyan ederek, yürüyor, yürüyor, yürüyor… Kapitalist mali oligarşinin insanlık düşmanı “uygarlığının”, “sınır” denilen tekelci özel mülkiyetçilik ve burjuva ayrıcalıkların, neoliberal demokrasi ve despotizminin, maskesini düşürerek yürüyor. Toplumsal-sınıfsal mücadelenin bir dinamiği, bir biçimi olarak yürüyor.

Emperyalist kapitalizmin sonsuz dehşetine dehşetli bir son verileceği, sınırların sınıflarla birlikte ortadan kalkacağı, mekanın, zamanın ve yaşamın sermaye, devlet, ırk, ulus zincirlerinden özgürleşeceği bir dünyayı çağırıyor!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*