Anasayfa » GENÇLİK » Camiler’de Gençlik Kolları

Camiler’de Gençlik Kolları

Diyanet İşleri Başkanı  Çarşamba günü “Camilerde Gençlik Kolları” kurulması yönünde adım atılması gerekliliğini içeren bir açıklama yaptı. Camilerin siyaset sahnesinde kullanılması eski bir alışkanlık Sivasta, Maraş’ta hatta daha bir çok katliamda kontra güçlerin camilerden yapılan anonslarla kitleleri katliamlara sürüklediğini biliyoruz. 15 Temmuz gecesinde camilerden yapılan ardı arkası kesilmeyen ve günlerce süren sela ve sokağa çağrı anaonsları ise camilerin siyaset arenasına çevrilmesini bir üst boyuta taşımıştı.

Diyanet işlerinin yaptığı bu açıklama camilerde kontra örgütlenmenin ve toplumun her alanına yayılan gericileşmenin başka bir ayağının resmi olarak kurulması anlamına geliyor. “Cami Gençlik Kolları” denen oluşumun paramiliter bir güç gibi kullanılmayacağı yada bölgede bulunan ilerici ve devrimci güçlerin eylemlerine yönelik faşist saldırıların bu gençlik yapılanmasında oluşmayacağının bir garantisi yok. Gençlik kitlelerinin her yani saran İmam Hatip liseleri ile giderek gericilik ve muhafazakarlık batağına daha çok battığı bir gerçek. Üniversiteler’de  de durum aynı ilerici Akedemsiyenlerin tasviyesi ile zaten giderek piyasalaşan, sermayeleşen ve gericileşen eğitim sistemi ile daha da katmerleşen bir gericiliğe teslim edilmekte. Birçok Üniversitede Rektörlerin “Başkanlık” sistemine geçtiği gerçeği gün yüzüne çıkmışken. Sadece Gümüşhane Üniversitesin’de değil sayıları 10 varan Üniversitede Rektörler aynı zamanda bir çok bölümün Dekanı görevinide üstlenmiş durumda.

Camiler’de oluşturması planlanan ve hatta Rehberlik görevi adında direk AKP Gençlik Kolları yada Osmanlı Ocağın’dan devşirme kadrolu kontra şeflerinin ortaya çıkması an meselesi, kılıf olarakta gençliğin FETÖ örgütü tarafından beyinlerinin uyutulduğu  buna karşılık “ideal “bir gençlik yetiştirilmesi gerektiğini koyuyorlar. “İdeal” bir gençlik dedikleri neo liberal muhafazakar demokrasiye uyumlu, hatta daha da gericileşmiş, biat kültürü ile yetiştirilmiş gençlik sanıyoruz ki. Ancak gençliğin özlemleride, idelaleride sizin ufkunuzu aşar.  Meydanı boş bulanların giderek toplumu her cepheden sıkıştırmasına karşı uyanık olmak zorundayız. Gençlik kitleleri içerisinde yaratılmaya çalışılan bu gerici kontra yapılanmalara karşı gençliğin özlemlerini taleplerini ve yeni bir yaşama olan ihtiyaçlarını ön plana çıkarmalı, gençlik çalışmasını yeni bir yaşam persfektifi ile kurmalıyız. Kampüslerimiz’de bizlerin karşısına çıkartılan faşist güçler şimdi camilerde örgütlendirilerek semtlerimizde yaşam alanlarımızda karşımıza çıkartılacak. Bunun için gençlik kitleleri içerisinde çürüyen kapitalist düzeni teşhir etmek en acil ve yakıcı görevlerimizden biri. Ya yeni bir yaşamın tohumlarını atacağız yada giderek bizi saran bu kapitalist kıskaç içerisinde sıkışıp kalacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*