Anasayfa » GÜNDEM » Cam işçileri; “ölmek var dönmek yok!”

Cam işçileri; “ölmek var dönmek yok!”

Kristal-İş üyesi cam işçileri Bakanlar Kurulunun grevi erteleme kararını protesto etmek için Çalışma Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirdiler.

Mersin’den, Eskişehir’den, Gebze’den ve Trakya’dan cam işçilerinin geldiği eylemde önce coşkulu bir yürüyüş, ardından da bir basın açıklaması gerçekleştirildi. “Grev haktır, engellenemez”, “ölmek var, dönmek yok”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” ve daha birçok slogan atılarak dinamik bir yürüyüş korteji oluşturuldu.

Bakanlık önüne gelindikten sonra burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında:

“Sendikamız ile işveren sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziran’da 5800 cam işçisiyle, 10 cam fabrikasında greve çıktık. Ortalama aylık net 1500 lira civarında ücretle çalışan, önemli kesimi asgari ücretli üyelerimizin ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi grevimizin temel talebiydi.” denildi.

 

IMG_4878

 

Ardından Akp hükümeti tarafından şişecam grevinin 8. gününde “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu” bulunarak grevin ertelenmesi, yapılan konuşmalar ve bakanlığa doğru yuhalamalarla protesto edildi. Okunan basın metninin devamında “Cam işçisinin grevinin engellenmesinin akılla, mantıkla, bilimle ve hukukla izahı mümkün değildir. Hükümet Türkiye’nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeleri ve Anayasa’yı yok sayarak grev hakkına darbe vurdu. 12 Eylül’den miras kalan ve 2012’de Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu yenilenirken korunan grev erteleme mekanizması ile grev hakkımızı yasakladı. Grevi yasaklama kararı, Hükümetin işçi hakları karşısında ne kadar keyfi, hukuk tanımaz ve hasmane tutum içinde olduğunun açık bir kanıtıdır. Daha önce defalarca gördüğümüz gibi Akp hükümetinin hak, hukuk gibi bir derdi yoktur. Hükümetin demokrasiye, işçi haklarını, sendikal hak ve özgürlüklere zerre kadar saygısı yoktur. Mazlumun, mağdurun değil, paranın ve sermayenin yanındadır.” denilerek cam işçisinin grev hakkı bir kez daha vurgulandı.

 

IMG_4867

 

Eğer grevsiz bir toplu sözleşme istiyorlarsa sendikanın anahtarını Çalışma Bakanlığına bırakmaya geldiklerini söyleyen işçiler temel taleplerinin grev hakkının düzenlendiği bir yasa olduğunu söylediler.

 

IMG_4852Çalışma Bakanlığı’na bırakılan temsili anahtar

 

IMG_4871

 

IMG_4872

 

IMG_4908

IMG_4846

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*