Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çalışma süresi zaten yüksek

Çalışma süresi zaten yüksek

Türkiye gerek resmi-normal çalışma süreleri gerekse de mesai saatleri bakımından Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında açık ara önde bulunuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın mesai saatlerinin sabah saat 6-7’ye alınması ve cumartesi günü de çalışılması önerisi tartışma yaratırken Türkiye çalışma sürelerinde Avrupa ülkelerini geride bırakıyor.

Türkiye gerek resmi-normal çalışma süreleri gerekse de mesai saatleri bakımından Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında açık ara önde bulunuyor.

DİSK’in hazırladığı “Çalışma Süreleri Raporu”na göre, ortalama haftalık resmi çalışma süresi Fransa’da 35, İngiltere’de 37, Norveç-Hollanda’da 37.5, Almanya’da 37.6, İtalya’da 38, Bulgaristan’da 40, Yunanistan’da 40 iken Türkiye’de 45 saat. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortalamasının 38.6 saat olduğuna dikkat çekilen araştırmada, Türkiye’deki işçilerin AB üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında ortalama 6.4 saat daha fazla resmi haftalık çalışma süresine sahip oldukları belirtildi.

Haftalık resmi çalışma süresi bakımından Türkiye’yi aralarında Etiyopya, Guatemala, Pakistan vb. ülkelerin bulunduğu 10 ülke geçerken Türkiye, Zimbabwe, Sri Lanka, Tanzanya ile 45 saatlik haftalık calışma süresine sahip ülkeler liginde yer alıyor.

Fazla mesai yapıyoruz

Ortalama haftalık olağan çalışma süresi Norveç’te 39.2, Hollanda’da 40.8, Belçika’da 40.9, Fransa’da 41, İtalya’da 41.1, Almanya’da 41.7, İngiltere’de 43, Yunanistan’da 43.7, Avusturya’da 44 iken, Türkiye’de ise 53.7 saati buluyor. Araştırmada, Türkiye’nin fazla mesai sürelerinde de diğer ülkeleri geride bıraktığına dikkat çekildi.

Araştırmada “İşçilerimiz AB-27 ortalamasının 3 katına yakın fazla mesai yapmaktadır” denildi.

99 dünya ülkesi üzerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye 14 günlük asgari ücretli izin hakkı ile en düşük ücretli izin hakkının bulunduğu 35 ülke arasında bulunuyor. Türkiye’deki işçiler, Angola, Fas, Güney Afrika, Kamboçya, Cezayir başta olmak üzere ülkelerin 4’te 3’ünden daha az ücretli izin hakkına sahip.

Cumhuriyet – 17.10.2011

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*