Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da Soma Eylemine Polis Saldırısı

Bursa’da Soma Eylemine Polis Saldırısı

Soma da meydana gelen madenci katliamı ve Gezi eylemleri sırasında Mersin’de polisin ağzına sıktığı biber gazı nedeniyle yakalandığı dil kökü kanseri sonucunda hayatını kaybeden Mehmet İstif için Bursa’da örgütlenen eyleme polis müdahale etti.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemciler Saat 19:30′da setbaşında toplanmaya başlandı. Dakikalar arttıkça kalabalıklaşan grup yolu trafiğe kapatarak Gezi eylemlerinde özgürleştirilen Heykel’e doğru yürüyüşe geçti. “Bursa Uyuma Somaya Sahip Çık”, “Her Yer Soma Her Yer Direniş”, “Somanın Kömürü AKP’yi Yakacak”, “İş Kazası değil, iş Cinayeti” sloganları eşliğinde Heykel’e gelindi.

Heykel trafiğe kapatılarak işgal edildi. AKP il binasına yürümek isteyen eylemcilerin önü polis barikatı ile kesildi. Bir süre oturma eylemi yapan ve sloganlar eşliğinde bekleyen kitle polis barikatına yüklenerek yolun açılmasını istedi.

Yürümek isteyen kitleye polis tomalarla, tazyikli suyla sert bir şekilde saldırdı. Ara sokaklara dağılan ve setbaşına doğru geri çekilen eylemcilere polisin tomalarla müdahalesi devam etti. Müdahale sırasında 4 kişi gözaltına alındı.

Bursa’da eylemler yarın da devam edecek. KESK,DİSK,TMMOB,TTB çağrısıyla saat 12:00′de Setbaşında toplanılacak.

DSC09570

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*