Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da Metal İşçisinin Eylemleri Devam Ediyor

Bursa’da Metal İşçisinin Eylemleri Devam Ediyor

Türk Metal Sendikası’nın imzaladığı 3 yıllık satış sözleşmesini günlerdir protesto edenBursalı metal işçilerinin eylemleri devam ediyor. Bugün sabah gece vardiyasından çıkan Renault işçileri fabrika önünde toplanarak eylemlerini sürdürdüler. İşçiler fabrika önünden ayrılmayarak sendikadan istifa etmek için fabrikaya noter çağırdılar ve bir avukatla görüşerek hukuki süreç hakkında bilgi aldılar.

Avukat ile görüşmelerinin ardından kendi aralarında toplantı yapan işçiler belli kararlar aldılar. Renault işçileri bir ihtar yazısı hazırlayacaklar, hazırlayacakları ihtar yazısını 24 Nisan Cuma günü sendika yönetimine gönderecekler. Gönderdikleri taslağa olumlu bir cevap verilmediği taktirde 26 Nisan Pazar günü saat 12.00’de Bursa Kent Meydanı’nda miting yapılacak. Kent Meydanından Türk Metal sendikasına protesto yürüyüşü gerçekleştirilecek.

İşçilerin Türk metal’den bir beklentileri kalmamış ve olumlu bir cevap beklemiyorlar. Tüm metal işçileri Pazar günü yapılacak mitinge odaklanmış durumda. Metal işçileri Türk metal’den istifa etmek için e-devlet şifrelerini almaya çalışıyorlar.

Bursa’daki diğer fabrikalarında eylemler devam ediyor. Tüm metal işçileri birbirini izliyor ve ortak bir yol bulmak, Türk metal çeteesinden kurtulmak için yapabileceklerini tartışıyor. Tofaş fabrikasından konuştuğumuz bir işçi bir haftadır mesai çıkışında, yemekhane salonunda tepkilerini sürdürdüklerini bir çıkış yolu aradıklarını belirtti. Herkesin artık canına tak ettiğini bu sözleşmenin kabul edilemeyeceğini belirtti. Tofaş işçisi Renault işçilerinin aldıkları kararı desteklediklerini ve pazar günkü mitinge katılacaklarını söyledi.

Bursa İşçi Meclisi

 

554874_409690829148830_364714531_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*