Metal işçileri 26 Mayıs’ta Kent meydanında büyük bir miting yapmış ve 5 Mayıs günü istifa etmeye başlamıştı. 5 Mayıs’ta Türk metal çetesinin metal işçilerine saldırması metal işçilerinin istifa sürecini hızlandırdı ve işçilerin birbirlerine kenetlenmelerini sağladı.

Bursa Renault fabrikasında metal işçileri büyük oranda Türk Metal’den istifa etmiş bulunuyor. Renault işçileri fabrika yönetimine 21 Mayıs gününe kadar sözleşmenin iyileştirilmesi için süre vermişti. Fabrika yönetimi işçilerin ek zam talebini kabul etmedi. Renault Genel Müdürü, MESS’e bağlı tüm fabrikalarda 2017’ye kadar ek zam verilmeyeceğini açıkladı.

Renault işçileri, fabrika yönetiminin işçilerin ücret iyileştirmesi talebine olumsuz yanıt vermesi üzerine eylem yapma kararı aldılar. İlk eylemlerini 16.00-24.00 vardiyası girişinde yapan metal işçileri bir süre işbaşı yapmadı.Uyarı eyleminin ardından gece 23:55’te fabrika önünde kitlesel eylem yapma kararı aldılar. Metal işçileri gece büyük ve kitlesel eyleme hazırlanıyorlar. 00-08 vardiyası işbaşı yapmayacak, 08-16 vardiyası da fabrika önüne gelecek, 16-24 vardiyası dışarı çıkmayacak. Talepleri karşılanana kadar hizmet üretmeme kararları var.

Reno işçilerinin çağrısıdır:

“Arkadaşlar, bu gece taleplerimiz kabul edilmediği için baştan söylediğimiz gibi üretmeyeceğiz. Sizden isteğimiz bu mücadelemize ortak olmanızdır. Kazanmamız için siz de fabrikanızda üretimi durdurun. Hayat dursun!
Eğer yapamayız diyorsanız fabrika önünde oturun, ayrılmayın.
Bunlardan başka Reno’nun önüne gelecekseniz kendi fabrikanızı ifade eden dövizlerle bekliyoruz sizi…
Direniş ve dayanışmayla kazanacağız..
Eğer birbirimize kenetlenirsek her şeyin üstesinden geliriz.
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz…”

RENO’DA ÜRETİM DURDU

Talepleri kabul edilmeyen Renault işçileri gece saat 23:55’te fabrika önünde toplanmaya başladılar. 00:00-08:00 vardiyası fabrikaya giri yapmadı. 16:00-00:00 vardiyası da sloganlar eşliğinde fabrika önüne geldi. 08:00- 16:00 vardiyasıda desteğe geldi. Fabrika önünde eyleme geçen Renault işçileri üretimim tamamen durdurmuş durumdalar. Renault işçileri talepleri karşılanmadığı sürece işbaşı yapmama kararlılığı içindeler.

Renault işçileri kendi aralarından fabrika yönetimi ile temsilciler seçtiler.
Renault işçileri diğer sınıf kardeşlerine direnişi büyütme çağrısı yaptı. İşçiler Sözümüzü tuttuk, şalteri indirdik. Haydi şimdi sıra sizde! Mücadeleyi büyütelim.

Renault işçilerinin talepleri şöyle:
1.Ücretlere iyileştirme
2.İşçinin seçtiği temsilcilerin tanınması
3.İşten atma olmayacak
Renault işçileri taleplerimiz kabul edilmeden, yazılı bir taahhüt almadan fabrika önünden ayrılmayacaklar.

Diğer fabrikalardan da Metal işçileri Renault işçilerine destek için Fabrika önüne geldiler. Mako,Valeo,Rollmech işçileri destek için fabrika önündeler. işçilerin fabrika önünde eylemi devam ediyor.

Renault’ta sabah itibari ile işçilerin fabrika önünde bekleyişleri devam ediyor. Sabah vardiyasında bazı taşeron işçiler ve beyaz yakalılar fabrikadan diriş yaoıyorlaar. İşçilerin büyük bir bölümü sloganlarla eylemlerini sürdürüyor. En atılan slogan “Her Yer Reno Her Yer Direniş” ve “Ölmek var Dönmek Yok” şeklinde. Diğer fabrikalardan metal işçileri desteğe geliyorlar.