Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bursa’da Gezi Direnişi Destek Eylemleri

Bursa’da Gezi Direnişi Destek Eylemleri

Bursa’da Gezi direnişine destek vermek amacıyla gün boyunca çeşitli eylemler yapıldı.

Taksim’de çatışmaların devam ettiği saatlerde Bursa İzmir karayolu üzerinde toplanan kitle yolu trafiğe kapattı. Aynı zamanda Heykel’de buluşan eylemciler basın açıklamalarına bile yasak olan Heykel’de oturma eylemi gerçekleştirdiler.

1 Haziran’da sosyal medya üzerinden örgütlenen büyük bir kalabalık Kültürpark’ta toplandı ve “Doğaya, kültürüne ve özgürlüklerine sahip çık”, “Her yer Taksim her yer direniş!” , “Hükümet istifa!”, “Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana!” , “ Şerefine Tayyip” sloganları eşliğinde Altıparmak caddesi üzerinden Heykele kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Bursa’nın merkezinde hayatın durduğu yürüyüşün ardından Heykel’de oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi boyunca alkol kullanımının artması, bazı kişilerin uygunsuz davranışları kitlenin büyük bir çoğunluğunun alanı terketmesi ile sonuçlandı.

Eyleme katılım sağlayan devrimci ilerici kurumların ve sendikaların insiyatifi almakta pasif kalması sonucunda eylem kontrolü ulusalcıların eline geçti. Yer yer bazı taraftar gruplarının kitle üzerinde tacizleri yaşandı.

Yürüyüşün ardından eylemcilerin bir bölümü AKP il binası önünde toplanıp binaya taşlarla saldırdı. Polis eylemcileri il binası önünden uzaklaştırdı.

Polis yürüyüş boyunca ve oturma eylemi esnasında hiçbir müdahalede bulunmadı ve ortalıkta görünmedi. Bunun çevik kuvvet polislerinin büyük bir çoğunluğunun İstanbul’a gönderilmesinden kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Heykel’de oturma eylemi yapan az sayıda eylemciye polis müdahale etti. Bazı eylemciler gözaltına alındı. Gözaltıların serbest bırakılması ve saldırılardan sorumlu olanların istifa etmesi talebiyle bugün de saat 18:00’de Mahfel’de toplanılıp eylem yapılacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*