Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da emperyalist savaş karşıtı eylem

Bursa’da emperyalist savaş karşıtı eylem

Bursa Savaş Karşıtı Platform, Kent Meydanı’nda toplanarak Fomara Meydanı’na yürüyüş, ve ABD ve AKP’nin savaş hezeyanlarını teşhir ve protesto eden kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

Platform, Baro, Tabip Odası, DİSK, KESK, TMMOB, Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Bursa şubeleri ve çok sayıda parti, örgüt, dernekten oluşuyor.

Açıklamada; ““Birleşmiş Milletler dahil, hiçbir örgütün işaret ettiği gerekçe emperyalist savaşları meşru kılamaz! Emperyalizmin taşeronlarına, işbirlikçilere, bu ülke topraklarını NATO toprakları sananlara; emperyalizmin kalkanı olmaya ant içmişlere karşı mücadeleyi hep birlikte yükseltelim. Suriye halklarının geleceğini ellerinden alan ve yaşadığımız toprakları ABD emperyalizminin kirli üssü haline getirenlere yanıtımız her zaman eşit, özgür, demokratik ve bağımsız bir ülke mücadelemizi yükseltmek olacaktır.” denildi.

Açıklamada, Suriye’deki gerici iç savaş ve yıkımda, küresel tekelci kapitalizm ve krizinin, Türkiye bölgesel tekelci burjuvazisinin, yerel, bölgesel, emperyalist katmanlarıyla bilcümle kapitalist güçlerin işçilerin ve emekçi halkların kanı ve yıkımı üzerinden yürüttüğü güç ve paylaşım mücadelesine değinilmemesi, asıl olarak sermayenin dünya, bölge ve ülke çapında toplumsallaşan emeğe karşı açtığı yıkma, bastırma ve parçalama savaşı ile bağlantısının kurulmaması dikkat çekti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*