Anasayfa » GÜNDEM » Bursa’da 1Mayıs

Bursa’da 1Mayıs

Son aylarda metal işçilerinin eylemlerine sahne olan işçi kenti Bursa’da 1 Mayıs yapılan mitingle kutlandı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin tertip komitesini oluşturduğu 1 Mayıs mitingi için işçi ve emekçiler saat 13:00’de stadyum önünde toplanmaya başladı. Toplanma alanında kortejler oluşturuldu ve halaylar çekildi. Saat 14:00’de yürüyüş başladı.

Kortejin en önünde direnişlerini açlık grevi ile sürdüren Tek Gıda-İş üyesi Nestle işçileri yer aldı. Ardından DİSK’e bağlı sendilkaların, KESK’e üye kamu işçilerinin ve meslek odalarının kortejleri sıralandı. Türk İş Bursa’da ayrı 1 Mayıs kutlamasına rağmen TÜMTİS ve Yol İş sendikalarıda buradaki 1 Mayıs’a katıldı.

Sendikaların ve meslek odalarının kortejlerinin ardından Halkevleri, BHH, ESP, SYKP,DHF, BDSP, DİP, İDP, EMEP, BATİS, SODAP, CHP, Partizan,Nilüfer Kent Konseyi, LGBTİ, Alevi Dernekleri,ÇHD, Doğader’de mitinge kortejleri ve pankartları ile katıldılar.

Bursa 1 Mayıs’ı için Halkevleri ve BDSP Heykel’de toplanacağız diye çağrı yapmıştı. Bu nedenle sabah saatlerinden itibaren Heykel civarında yoğun bir polis ablukası oluşturuldu. BDSP, Halkevleri ve ÇHD üyeleri Heykel’de toplanarak stadyum önüne yürüyüş yaparak geldiler.

Bursa 1 Mayıs’ında önceki yıllara göre katılım daha düşüktü. Sendikaların kortejleri çok azdı. Metal işçilerinin son zamanlardaki hareketliliği 1 Mayıs alanına yansımadı.

Miting kürsüden yapılan konuşmaların ardından sonlandırıldı.

1

2

4

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*