Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bursa’da 19 Aralık Grevi

Bursa’da 19 Aralık Grevi

KESK üyesi kamu işçileri tarafından “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!” yoksulluğa yolsuzluğa, savaşa ve ranta karşı emekten yana bir bütçe talebiyle örgütlenen bir günlük iş bırakma eylemi Bursa’da da gerçekleştirildi.

İş bırakan KESK üyeleri saat 11:00′den itibaren Heykel Ünlü Cadde’de toplanmaya başladı. Bekleyiş sırasında halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Saat 12.00′de yürüyüşe geçildi. Sırasıyla Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel Sen ve Yapı Yol Sen üyeleri pankartları ile eylemde yerlerini aldılar.

Eylem’e katılım Bursa’daki KESK’e bağlı sendikaların üye sayılarına oranla az olmasına rağmen coşku önceki eylemlere göre daha iyiydi. Alışılagelmiş “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Direne direne Kazanacağız” vb. sloganlara katılım cılız olurken “ Hükümet İstifa”, “Hırsız Varrr”, “Paralar kutuda emekçiler sokakta” gibi güncel sloganlar daha gür bir şekilde atılıyordu.
Eylem etraftaki insanlar tarafıdan da ilgiyle izlendi. Bir çok kişi alkışlarla destek verdi, sloganlara katıldı.

Yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan Halkbank şubesi önünde gelindiğinde yuhalamar ve hırsır var sloganlar daha canlı atıldı. Ellerde getirilen kutular Halkbank şubesi önüne bırakılarak yolsuzluğu teşhir eden konuşmalar yapıldı.

Yürüyüş sonunda Orhangazi parkında kürsü oluşturularak konuşmalar gerçekleştirildi. KESK adına Bursa Eğitim Şube Başkanı Hasan Özaydın yaptığı açıklamada, çalışanların bütçeden ve gelirden hak ettiği payı almaları gerektiğini alana kadar da mücadelenin devam edeceğini söyledi. Ayrıca bugünün 19 Aralık katliamının yıldönümü olduğunu 13 yıl geçmesine rağmen katillerin hala cezalandırılmadığını, yetmiyormuş gibi devlet övünç madalyasıyla ödüllendirildiklerini belirtti.Kürsüden yapılan açıklamaların ardından eylem sonlandırıldı.

b

bb

bbb

BBBB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*