Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bursa Renault fabrikasında Üretim Durdu (Güncellendi)

Bursa Renault fabrikasında Üretim Durdu (Güncellendi)

Renault fabrikasında 16.00-24.00 vardiyasında çalışan 1500 işçi, üretimi durdurarak eylem başlattı. 24.00-08.00 vardiyasına gelecek arkadaşlarına da destek çağrısında bulunan işçiler DİSK’ ‘e bağlı Birleşik-Metal İş’e geçmek istedilerini ifade ediyorar.

Daha iki ay önce işlerin az olması nedeni ile zorunlu izne çıkarıldıklarını belirten işçiler, üretimin artması ile şimdi cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere günde 12 saat çalıştırıldıklarını söylüyorlar.

Üyesi oldukları Türk Metal’in hazırladığı toplu iş sözleşmesi taslağında, işçiler arasında eşitsizliğe yol açan ve fabrika idari kısmının ekmeğine yağ süren maddeler bulunuyor. Giriş ve çıkışlarda slogan atmakla başlayan eylemlerini sürdürürken sendikanın vurdumduymazlığı mavi yakalı 4500 işçiyi çığırından çıkardı ve en son 16.00-24.00 saatleri arasında çalışan 1500 kişilik mavi yakalı grup işi bırakma kararı alarak fabrika içinde oturma eylemi başlattı, işçilerin eylemleri fabrika içinde yürüyüş ve sloganlarla devam ediyor.

Polisin de yığınak yaptığı fabrikaya Oyak-Renault yönetimi de gelmiş durumda. İşçiler fabrikaya noter getirilerek, Türk Metal sendikasından DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e (BMİS) geçişlerinin yapılmasını talep ediyor.

1999 yılında Tofaş ve Oyak- Renault işçileri, Türk-Metalin o dönem imzaladığı toplu sözleşmeye tepki göstermiş ve fabrikalarından çıkarak şehir merkezine yürümüştü. işçiler Türk- Metal sendikasından toplu bir şekilde istafa etmek için notere giderken şehir merkezine yakın bir yer olan Gençosman tarafında garnizon komtanlığına bağlı askeri birlikler tarafından durdurulmuştu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*