Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa grizu katliamı davası

Bursa grizu katliamı davası

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 maden işçisinin öldürüldüğü Bükköy Madencilik davası, katil patronlara ödül gibi cezayla sonuçlandı.

Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma suçundan yargılanan tutuksuz sanıklardan Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ’nin yönetim kurulu başkanı Nurullah Ercan, yönetim kurulu üyeleri Kasım Karataş ve Orhan Latif Ercan’a 5’er yıl; maden ocağının şefi Bayram Erdoğan, teknik nezaretçi Hayrettin Çelik ve taşeron firmanın sahibi Fahrettin Şolpan’a ise 6 yıl 8’er ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, madende işçi olarak çalışan ve taşeron firmaya işçi temin ettiği bildirilen Ahmet Yalvaçın’ın ise beraatine hükmetti.

Duruşmaya patlamada ölenlerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Çok sayıda polis, duruşmada güvenlik önlemi aldı.

Katil patronun tuttuğu avukat baro başkanı!

Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ’nin yönetim kurulu başkanı ve ruhsat sahibi Nurulllah Ercan ile kurulu üyeleri Kasım Karataş ve Orhan Latif Ercan’ın avukatı Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, duruşmada, şöyle konuştu:

’Müvekkillerim ruhsat sahibi ve yönetim kurulu üyeleridir. Kanunlara göre, kendilerine verilen yükümlülük, ruhsat sahibi ocağa teknik nezaretçi atamaktır ve bu atama Bakanlık tarafından onaylanmaktadır. Ruhsat sahibi olan Nurullah Ercan, ocağa Hayrettin Çelik’i teknik nezaretçi olarak atamış ve bunu da Bakanlığa onaylatmıştır. Diğer bir yükümlülük ise teknik nezaretçi tarafından tutulan deftere madende bulunan eksiklikler yazılır ve ruhsat sahibine haber verilir. Bu eksiklikler yüzünden kaza meydana gelirse o zaman ruhsat sahibi sorumludur. Ancak teknik nezaretçi defterine herhangi bir eksiklik yazılmamıştır. Bu sebeple ruhsat sahibi ile kaza arasında bir illiyet bağı söz konusu değildir. Dolayısıyla ruhsat sahibi olan Nurullah Ercan kanuni olarak sorumluluklarını yerine getirmiştir ve suçlu değildir.’

Katliam ölen işçiye yıkılmak istendi!

Olaydan dolayı üzüntü duyduğunu belirten tutuksuz sanık taşeron firmanın sahibi Fahrettin Şolpan, ’Ben 1985’ten beri bu madende mühendis olarak çalışıyorum. 1995 yılı sonrasında ise işletmeci olarak görev yapıyorum. Kaza, ateşleyici dediğimiz Ramazan Baştepe’den kaynaklanmaktadır. Kendisi 20 yıllık bir barutçuydu. 9 seneden beri de bizim maden ocağında çalışmaktaydı. Zonguldak’ta eğitim aldı, sertifikası da dosyada mevcuttur. Kendisi patlamada vefat etmiştir. Ocakta ölen kişiler bizim arkadaşlarımızdı. Ben suçsuzum. Beraatımı istiyorum’ dedi.

Ölen kişilerin, arkadaşları ve kardeşleri olduklarını dile getiren diğer tutuksuz sanıklar Bayram Erdoğan ve Hayrettin Çelik ise olayda asıl kusurluların, patlamada hayatını kaybeden ateşleyici Ramazan Baştepe ve vardiya çavuşu Mehmet Kuşoğlu olduklarını öne süren beraatlarını talep ettiler.

Bir saatlik aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla Madencilik Turizm Ticaret AŞ’nin yönetim kurulu başkanı Nurullah Ercan, yönetim kurulu üyeleri Kasım Karataş ve Orhan Latif Ercan’a 5’er yıl; maden ocağının şefi Bayram Erdoğan, teknik nezaretçi Hayrettin Çelik ve taşeron firmanın sahibi Fahrettin Şolpan’a ise 6 yıl 8’er ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, madende işçi olarak çalışan ve taşeron firmaya işçi temin ettiği bildirilen Ahmet Yalvaçın’ın ise beraatına hükmetti.

Duruşma çıkışında patlamada ölenlerin yakınları ve işçilerin avukatı Adliye önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mağdurların avukatı Mehmet Çetin kararı az bulduklarını belirterek itiraz edeceklerini söyledi.

Ayrıca, patlamada hayatını kaybeden Erol İkiz’in eşi Neslihan İkiz duruşma çıkışı fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Patlamada hayatını kaybeden Ali Kazan’ın kızı Hanife Kazan da basın açıklaması sonrasında fenalaştı ve çağrılan ambulansla hastaneye sevk edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*