Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Bursa Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Bursa Eğitim-Sen 8. Olağan Genel Kurulu 6 Mart Pazar günü yapıldı. Sabah saat 10:00’da başlayan genel kurul divanın oluşturulmasının ardından konukların konuşmaları ile devam etti.

Eğitim işçilerinin burjuvazinin güvencesizlik saldırısı ile karşı karşıya olduğu ve eğitim işçilerinin kadrolu, sözleşmeli, ücretli, işsiz olarak parçalara ayrılarak ortak mücadele etme olanaklarından yoksun olduğu bir süreçte gerçekleştirilen kongreler eğitim işçilerinin sorunlarına çözüm üretmekten oldukça uzak bir atmosferde gerçekleşmektedir. Bursa Eğitim-Sen genel kurulu da koltuk pazarlıklarının yapıldığı ve sınıf demokrasisinden uzak, işçi sınıfı kültürüne yabancı bir atmosferde gerçekleştirildi.

Karşılıklı listelerin ve üyelerin yönetime aday olduğu genel kurulda ruhsuz, delegelerin iradelerinin ipotek altına alındığı, kazanacak ve kaybedecek olanın daha baştan belli olduğu bir seçime sürecine tanık oluyoruz. Kongreler ve kongre hazırlık dönemleri eğitim işçilerinin sorunlarına çözüm üretmekten çok, delege savaşları ve koltuk pazarlıklarına büründürülmüştür. Bir orta oyunu şeklinde geçen, gruplar açısından kazananın ya da kaybedenin olmadığı, kaybedenin eğitim işçilerinin örgütlü mücadelesi olduğu genel kurulda EMEP-ÖDP-Sendikal Birlik grubu yeni yönetimi belirlediler.

Bursa Eğitim-Sen genel kurulunda geleceğe dair filizleri içinde barındıran, yürünmesi gereken yolu da gösteren özgün durumlar da yaşandı. Mevcut sendikal yapıların sınıf mücadelesi dinamiklerine kapalı, dıştalayan ve bastıran kastlaşmış-bürokratik yapılarının yıkılması gerektiğini söyleyen, kadrolu, işsiz, ücretli-sözleşmeli, dershane ve özel okul-üniversite çalışanlarının ortak bir mücadele programı etrafında örgütlülüğünü savunan konuşmalar da yapıldı.

Aynı zamanda Eğitim Emekçileri Derneği üyesi eğitim işçileri kurula yaptıkları müdahalelerle farklı bir havanın oluşmasını sağladılar. Ücretli bir eğitim işçisi Yönetim Kurulu üyeliğine aday oldu. Ancak Eğitim-Sen tüzüğü gereği ücretli öğretmenler sendikaya üye olamıyor! Üye olmayan ücretli öğretmenin başvurusu divan tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine kürsüye çıkarak konuşma yapan ücretli öğretmen 300 bin işsiz öğretmen adına konuştuğunu belirterek yaşadığı durumun Eğitim-Sen’in işsiz öğretmenlere bakış açısını tüm çıplaklığıyla ortaya serdiğini belirtti.

Ücretli öğretmen Zelihan Yıldız‘ın yaptığı konuşmayı okurlarımızla paylaşıyoruz:

Burada bulunan eğitim işçisi arkadaşlarımı ve burada olmayan 350 bin işsiz eğitim işçisi arkadaşlarımı selamlıyorum.

Ben bir ücretli öğretmen olarak bu kürsüden 350 bin ataması yapılamayn öğretmenin, yüzbinlerce güvencesiz öğretmenin, özel okul ve dershane öğretmenlerinin adına konuşuyorum.

Bir ücretli öğretmen olarak Bursa Eğitim-Sen yönetimine aday oldum. Fakat şu anki işleyiş ve tüzük benim adaylığımı kabul etmiyor. Bu durum Eğitim-Sen’in ücretli, işsiz ve özel sektörde çalışan öğretmenlerin söz yetki karar organlarında yer vermediğini, yani onların iradesine kendini açmadığını gösteriyor. Bu anlayış hem perspektif olarak, hem de işleyiş biçimi olarak değişmelidir.

Kadrolu olan eğitim işçileri güvencesizlik karşısında tutum almaz ve ücretli, sözleşmeli, işsiz ve özel sektörde çalışan öğretmenlerle ortak mücadele etmezlerse ellerinde bulunan kırıntı düzeyindeki haklarda ellerinden alınacaktır. Siz kadrolu öğretmenlerden bizlere destek vermenizi değil bizimle bu güvencesizlik koşullarında ortak mücadeşle etmeninizi istiyoruz.

Ücretli öğretmen güvencesiz çalışır. Ücretli öğretmen sağlık hakkından yoksundur. Ücretli öğretmen mevsimlik işçidir. İstenildiği zaman kapı önüne konulur. Öğretmenler odasında ücretli olduğu hep hatırlatılır. Kadrolu öğretmenlerle aralarında uçurum varmış gibi muamele görürler.

Güvencesiz olan öğretmenler KPSS sınavının geçersizliğini bilmesine rağmen her yıl bu sınava hazırlanmak zorundadır. Bu sınavdan dolayı son bir aydır 3 arkadaşımız, toplamda ise 22 öğretmen arkadaşımız intihar etmiştir.

KPSS’nin kaldırılmasını talep ediyoruz. 400 bin öğretmen açığının kapatılarak ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin güvenceli olarak atanmasını talep ediyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Ve herkesi selamlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*