Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 21 Aralık Grevi: Bursa

21 Aralık Grevi: Bursa

Bursa‘da Kamu işçileri en uzun gecenin en kısa güne evrildiği 21 Aralık sabahı işlerine gitmeyrek alanlara çıktılar ve taleplerini dile getirdiler.

Bursa’da 21 aralık grevi sabah saatlerinde hastahane önlerinde yapılan basın açıklamaları ile başladı. Çekirge ve Muradiye Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde basın açıklmaları yapıldı ve bildiri dağıtımları yapıldı.

Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, Tıp Fakültesi’nde yaptığı açıklamada grevin gerekçelerini anlattı.

Kamu işçileri saat 11:00 gibi Heykel‘de bulunan Ünlü caddede toplanmaya başladı. Slogan atarak ve davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek yürüyüş’ün başlaması beklendi.

Saat 12:30’da yürüyüşe başlayan Kamu işçileri yolun tek şeridini trafiğe kapatarak Orhangazi parkına kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.

En önde “Grevli toplu sözleşme için 21 Aralık’ta grevdeyiz” pankartı açıldı. Bu Pakartın arkasından eyleme en kitlesel katılan Eğitim Sen korteji yer aldı. Sağlık işçileri kitlesel olmayan bir katılımla yürüyüşe katıldılar.

Ayrıca; Tüm-Bel Sen, Yapı Yol Sen, Dev Sağlık-İş, BES, Ataması Yapılmayan Öğretmenler kortej oluşturarak eyleme katıldılar.

Eyleme Türk İş’e bağlı TÜMTİS ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyeleri önlük ve flamaları ile katılarak destek verdiler.

Yürüyüş’ün ardından Orhangazi Parkında kürsü oluşturularak konuşmalar yapıldı ve alanda halaylar çekildi. Sokak Meclisi oluşturularak AKP hükümetinin politikaları oylandı. Müzik eşliğinde çekilen halayların ardından eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*