Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürdistan: Ucuz işgücüne dayalı tekstil bölgesi

Kürdistan: Ucuz işgücüne dayalı tekstil bölgesi

Kapitalizmin genel olarak bilinen işleyiş kuralıdır, kim en düşük ücretleri öderse, kim düşük ücretlerle emek gücü sömürüsünü sürdürürse rakiplerine karşı daha baştan en büyük avantaj sağlamış oluyor. Uluslararası tekeller ve kapitalist ülkeler arası işbölümünde Türkiye`nin sadece bu alan değil, ama bir “tekstil ülkesi” olma rolü öteden beridir bilinen bir gerçek. Tekstil sektöründeki kapitalistlerin öteden beri yakındığı bir konu var. Zaten neredeyse yüzde doksanı kayıt dışı, en vahşi sömürü mekanizmalarının devrede olduğu sektörün Çin`le ya da diğer ucuz işgücü bölge veya alanlarıyla karşılaştırararak sürekli biteceğine dair tehditvari raporlar hazırlıyorlar.Ücretler üzerinde baskı kurulması gerektiğine dair öneriler getiriyorlar.

Aslında bununla kalmıyorlar, tekstil sanayiini daha fazla sömürebilecekleri coğrafi alan ve bölgelere kaydırma hedefiyle plan yapıyorlar ve hedef güdüyorlar. Bu planın Kürdistan coğrafyasında yavaş yavaş devreye sokulduğunu görüyoruz. AK Parti Batman 1. sıra adayı Maliye Bakanı Şimşek, özelleştirme sonrası Tekstilkent’e dönüştürülen eski Tekel binalarındaki atölyeleri ziyareti sırasında Türkiye burjuvazisinin bu hedefini dillendiriyor.

Şimşek, bölgenin en önemli meselesinin işsizlik olduğunu, bu konunun Türkiye’nin de en büyük sorunları arasında yer aldığını söylüyor, “Tekstil gibi sektörleri daha rekabetçi bu bölgelere getirmek istiyoruz. Teşvikleri yeniden gözden geçirirken buralara yönelik daha özgün modeller getireceğiz. Burada yatırım yapanların önünü açacağız.” Batman’da Hazine’ye ait 100 dönümlük bir arazi üzerinde tekstil kampüsü oluşturacaklarını vurgulayan Şimşek, burada 18 ayrı fabrika kurulacağını ifade ediyor .Batman’ın Ortadoğu’ya yakın olmasının avantaj olduğunu belirten Şimşek, “Bölgede özellikle tekstil fabrikalarının kurulmasını istiyoruz. Sadece tekstil değil, diğer ürünleri de Ortadoğu’ya satarız.” diye konuşuyor.

“Teşvik” dedikleri O bölgelere Kürt halkının kanını ucuza sömürebilmek için yatırım yapmak isteyen bujuvaziye verecekleri vahşi sömürü ortamının yasal düzenlemelerini hazırlamak. Rekabetçi bölgeden kastedilen ise anlaşılacağı gibi hayallerindeki Kürt ucuz emek gücüdür. Kürt işçileri, burjuvazinin ucuz işgücü politikalarına gerekli yanıtı, ancak sosyalizm temelinde büyüteceği mücadeleyle verebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*