Anasayfa » GÜNDEM » Burjuva İktidarından Hesap Sormaya

Burjuva İktidarından Hesap Sormaya

Başbakan ile oğlu arasında ki yolsuzluk kasetinin sosyal medyaya düşmesinin ardından işçi ve emekçilerin tepkisi de gecikmedi. 25 Şubatta ülkenin bir çok kentinde işçiler ve emekçiler sokaklara çıktı. İstanbul Kadıköy başta olmak üzere, Ankara, Eskişehir ve İzmir’de polis sokağa çıkanlara azgınca saldırdı ancak Gezi ruhu yeniden sokaklarda canlandı. Binlerce işçi ve emekçi polise karşı barikatlarla, havai fişeklerle, taşlarla direndi. Bazı noktalarda polis geri püskürtüldü. Reformist hareketlerin seçim propagandasına çevirmeye çalıştığı ve kitle militanlığını geriletmeye çalıştığı anlarda yaşandı ancak işçi ve emekçiler reformistlerede sokak sokak çatışarak cevap vermiş oldu.

İstanbul’da saat 19.00’da binlerce insan Kadıköy’de Bahariye Caddesi üzerinden yürüyüşe başladı. Boğa meydanına gelindiğinde polis kitleye TOMA, gaz ve plastik mermi ile saldırdı. Polisin saldırısı sonrası kitle ara sokaklara çekilerek barikatlar kurdu. Kadıköy’de ki çatışmalarda kitle ara ara polisi militanca dövüşerek geriletti. Bahariye caddesine ara ara yeniden çıkan kitle Ziraat Bankasının tüm camlarını kırarak içerideki malzemeleri yakarak büyük bir barikat kurdu.

Çatışmalar gece saat 00.30 kadar devam etti. Çok sayıda göz altı yaşandığı ve plastik mermiler ile çok sayıda eylemcinin yaralandığı. Bir eylemcinin gaz fişeği ile yüzünden yaralandığı gelen bilgiler arasında. İstanbul’da ayrıca Bakırköy, Okmeydanı, Gazi, Kartal, Sarıyer başta olmak üzere bir çok semtte işçi ve emekçiler sokaklara çıktı.

25subat-kadikoy41

 

kadikoysaldiri

Ankara’da kuğuluda toplanan kitle Kennedy Caddesinde polis saldırısı ile karşılaştı. Barikatlar kurarak direnen işçi ve emekçiler saatlerce militanca polisle çatıştı. Özellikle çatışmalar Bestekar Sokak ve  Kennedy Caddesi’nde devam etti. Ankara’dada çok sayıda eylemci polis saldırısı ile yaralandı. Bir çok gözaltı olduğu söyleniyor. Ankara’daki eylemde gece saat 24.00 kadar devam etti.

ankara-barikat

İzmir’de sevinç pastahanesi önünde toplanan kitle Kıbrıs şehitleri caddesinden kordona doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Kordondan Basmahane’ye doğru yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Polis saldırısı taşlar ve havai fişeklerle yanıtlandı. Barikatlar kuran eylemciler burada da burjuva diktatörlüğünün saldırganlığına anladığı dilden meydan okumasını başardı. İzmir’de ki eylemler 22.00 kadar devam etti.

Eskişehir’de eylemciler Espark önünde toplandı. Buradan AKP seçim bürosuna doğru bir yürüyüş gerçekleştirildi. AKP seçim bürosu önünde polis kitleye saldırdı. Taşlar ile kitlenin karşılık vermesi üzerine polis seçim bürosu önüne geri çekildi. Bu esnada bir sivil faşist kitleye saldırdı. Devrimciler tarafından saldırgan etkisiz hale getirildi ve saldırgandan hesap soruldu. Eskişehir’de eylem migros önünde sonlandırıldı.

Ayrıca Bursa, Sakarya, Trabzon, Çanakkale, Samsun, Antalya, Kocaeli, Antakya’da da işçi ve emekçiler sokaklardaydı. Gezi direnişi sonrasında en yaygın eylemlerin yaşandığı bir gün oldu 25 Şubat önümüzdeki günlerde de eylemlerin daha çok kente yayılacağı bir gerçek burjuva diktatörlüğünden hesap sormak için, yolsuzluk ve hırsızlığı ortaya saçılan Burjuvazinin kuklası AKP hükümetinden hesap sormak için;

Sokağa Eyleme Direnişe…!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*