Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sanatçılardan Gezi Parkı’na destek

Sanatçılardan Gezi Parkı’na destek

Sanat Cephesi’nin çağrısıyla bir araya gelen sanatçılar, İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaparak, direnişe destek verdi.

Aralarında Ali Rıza Binboğa, Hüseyin Turan, Efkan Şeşen, Pelin Batu, Pınar Aydınlar, Kerem Cem, Grup Yorum, Şevval Sam, Hakan Yeşilyurt’un da olduğu sanatçılarla birlikte çok sayıda kişi Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

“Sinemama dokunma”, “Parkıma dokunma”, “Sanatıma dokunma”, “Tiyatroma dokunma”, “Sahneme dokunma” dövizleri taşıyan sanatçılar, Taksim’e doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Katılım sayısı sürekli artarken, yürüyüşe katılmayanlar da sloganlara eşlik etti. Sık sık “Çapulcular burada Tayyip nerede”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Ayrıca binlerce kişi İstiklal Caddesi üzerinde oturma eylemi yaparak Çav Bella marşını söyledi. Hatay, İzmir ve Ankara’ya da sloganlarla selam gönderildi.

Slogan, ıslık ve alkışların susmadığı yürüyüşün ardından Taksim Meydanı’nda sanatçılar konuştu. Ali Rıza Binboğa, “Vicdanları kanayan insanlar birleşerek direnişe girerler” dedi. Gencecik insanların gaza boğulduğunu, bundan sonra ailelerin tehlikenin farkına vardığını söyleyen Binboğa, Gezi Parkı’na ilk saldırının sabah 05.00’da yapıldığına işaret ederek, “Ancak savaşlarda şafak vakti saldırırlar” dedi. Binboğa, birliktelik devam ettiği sürece halkın kazanacağının altını çizdi. Binboğa, meşhur şarkısının sözlerini tekrarladı: “Ağlamak yok, gülmek var/Düşmanlık yok, dostluk var/Yarınlarda, yarınlarda mutlu günler var.”

Oyuncu Barış Atay, “11 yıldır bizi bastırmaya çalışanlar, bugün büyük bir kitleyle karşı karşıya” dedi, demokratik hakların kazanılacağına olan inancını dile getirdi. “Korkak gibi karanlıkta saldırdılar” diyen Atay, ekledi: “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.”

Şair İbrahim Karaca, “Bu dipten gelen bir dalga. Hiç kimse zamanı gelmiş bir doğumu durduramaz. Ben bir şiirim ağacıyım Taksim Gezi Parkı’nda. Hem sen bunun farkındasın hem polis farkında” dedi. Karaca, genç kuşağın yolu açtığını söyledi.

Yazar Cezmi Ersöz, “Bu gençlerden daha çok öğreneceklerimiz var” dedi, birlikte mücadelenin önemine dikkat çekti. Türkiye’de parantezler açıldığını ve bunların kapanmadığını söyleyen Ersöz, Uludere, Reyhanlı ve son olarak da Taksim direnişini örnek gösterdi. Ersöz, tarihin Taksim direnişi öncesi ve sonrası diye ayrıldığını ifade etti.

“Milyonlarca çapulcular olarak sesleniyoruz” diyen Mehmet Gümüş, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganını attı.

Efkan Şeşen, sanatçıların direnişin içerisinde yer alması gerektiğini söyledi.

Grup Yorum’dan Cihan Keşkek, hükümetin direnişi bölmek istediğini belirterek, buna izin vermeyeceklerine işaret etti.
Pınar Aydınlar, “Teslimiyetçi olmaktansa çapulcu olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Hakan Yeşilyurt, “AKP’nin ekonomik, sosyal politikalarına karşı özgürlük hareketini” selamladı ve ekledi: “Yaşasın direniş.”
Sanatçılar, Taksim Gezi Parkı’nda yapmayı planladıkları konseri, polis saldırılarında ölümler yaşandığı gerekçesiyle ertelediklerini duyurarak, Taksim Gezi Parkı’ndaki programa katıldı.

Kardeş Türküler gün geçtikçe Gezi Parkı Direnişi müzik arşivine tava tencere eşliğinde katıldı.

Mualif karikatürist Carlos Latuff’ta Gezi Parkı eylemlerine karikatürleri ile ses verdi. 

latuff6haziran1

latuff6haziran2

latuff6haziran5

latuff6haziran6

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*