Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » 20 Şubat yaklaşırken çadırkent

20 Şubat yaklaşırken çadırkent

TEKEL işçileri direnişlerinin 64. gününü de geride bırakıyorlar. Direnişçi işçiler Cumartesi günü yapılacak olan dayanışma eyleminin hazırlıklarına devam ediyorlar. TEKEL işçilerinden memleketlerine giden işçilerin Cuma ve Cumartesi günleri geri dönerek Cumartesi günkü eylemlerde çadırkentteki yerlerini alacakları belirtiliyor. 20 Şubat’ta yapılacak olan eylem için direnişi sahiplenen tüm kurumların çağrıları devam ederken, eylem için birçok ilden otobüsler kaldırılacağı da gelen bilgiler arasında…

“Çözüm” önerileri kuşku yaratıyor

TEKEL işçilerinin bugün bir kulağı da meclisteydi. Mecliste yapılan grup toplantılarında kendileri ile ilgili bir gelişme olup olmayacağını bekleyen işçiler özellikle başbakanın belediyeler önerisine diğer partilerden bir cevap beklediler. Grup toplantılarını izlemeye giden TEKEL işçileri izlenimlerini aktardılar. Belediyeler önerisine İzmir ve Diyarbakır belediyelerinin olumlu baktığı, ama bu konuda sadece kendilerinin değil hükümetin de adım atması gerektiğini belirttikleri söyleniyor. BDP’nin 93 belediyeye bu işçilerden alabilecekleri kadarını alacaklarını, hükümetin de ülkedeki tüm belediyelerde kontenjan açarak tüm TEKEL işçilerine belediyelerde istihdam olanağı yaratabileceği açıklaması yaptığı da belirtildi.

4/D için başvuru

TEKEL işçileri Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvurarak kendilerinin 4/D li statüde çalıştırılmalarını talep ettiler. 657 sayılı kanunun bir maddesi olan 4/D, işçilerin sürekli ve güvenceli işçi olarak çalışmalarına imkan sağlıyor.

İşçiler, “4/C ye başvurmazsanız hakkınızı kaybedersiniz” saldırısına karşı bu şekilde bir başvuru ile karşılık vermiş oldular. Ama işçiler sendikanın bu dilekçe üzerinden süreci hukuksal alana taşıyıp yaymasından da endişeliler.

Çakallar işbaşında!

Açlık grevindeki Metin Arslan adlı öncü işçi, sendika bürokratlarına yakınlığı ile bilinen bir işçinin saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan Metin Arslan, yaptığı açıklamada, dün Tekgıda-İş Başkanı Mustafa Türkel ile tartıştığını ve saldırının bundan sonra gerçekleştirildiğini, saldırıdan sendika bürokratlarının da sorumlu olduğunu belirtti. İşçiler, saldırgana ve bu kişiyi yönlendirdiğini düşündükleri sendika bürokratlarına çadırlarda ve Türk-İş binasında tepki gösterdiler.

Devrimcileri yalıtamazsınız!

Devrimci kurumlar TEKEL işçileri ile dayanışma yürüyüşü gerçekleştirecekler. Saat 17.00 de yapılacak yürüyüş Yüksel Caddesinde başlayacak ve Türk-İş binası önünde yapılan açıklama ile sonlandırılacak. Eylem, Mustafa Türkel’in dünkü açıklamaları ve ardından çadırkentteki afişlerin toplatılması sonrası TEKEL işçileri ile devrimci kurumların birbirinden yalıtılamayacağını gösterecek olmasından dolayı, özel bir önem taşıyor.

Tekel direnişi 64. gününde ilerlerken, 14 işçi de açlık grevini süresiz devam ettiriyor. Bugün bir işçi, tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunları nedeniyle açlık grevini sonlandırmak zorunda kaldı. Diğer taraftan ise direnişteki bir işçinin oğlu da açlık grevine başladı. Açlık grevindeki işçiler sendikanın ve devletin kendilerinden rahatsız olduğunu belirterek “Biz bedenimizi ortaya koyduk. Sonuç alana dek de açlık grevinden vazgeçmeyeceğiz” diyorlar.

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*