Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da katledilen madenciler eylemle anıldı

Bursa’da katledilen madenciler eylemle anıldı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy’de, grizu patlaması nedeniyle meydana gelen iş cinayetinde göçük altında kalarak hayatını kaybeden 19 kişi, olayın 2.yıl dönümünde düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Madendeki göçükte hayatını kaybeden 19 işçinin, aileleri ve yakınları, sabah saatlerinde Bursa Batı Garajı’nda buluştu. Daha sonra, otobüsle Kent Meydanı’na geçen grup, buradan da Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdiler.

Kollarına siyah bantlar takan, ölen işçilerin fotoğraflarını taşıyan grup adına açıklama yapan, ölen işçilerden Murat Hanay’ın ağabeyi Nihat Hanay, acılarının dinmek bilmediğini söyledi. Bir daha böyle facia yaşanmaması için eylem yaptıklarını ifade eden Hanay, “Hep birlikte bu davanın milat olmasını istiyoruz. Bir daha bu acıların yaşanmamasını diliyoruz. Bu ülkede insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Herkes görevini düzgün yapmalı, ” diye konuştu.

Yürüyüşte “Bu dava bizim davamız değil tüm madencilerin davası”, “Suçlular cezasını çeksin”, “Maden ocaklarında şartlar düzelsin, çalışanlar ölmesin, aileler gözyaşı dökmesin” dövizleri açıldı.

10 Aralık 2009 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında 19 madencinin hayatını kaybettiği olayda Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada tutuklu sanık bulunmuyor.Madenci yakınları 22 Aralık’ta yapılacak duruşma öncesi davanın hâlâ sonuçlanmamasına tepki göstererek yürüyüşlerini tüm madenciler adına yaptıklarını belirttiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*