Anasayfa » DÜNYA » Buazzizi’nin hayaleti Avrupa’da dolaşıyor!..

Buazzizi’nin hayaleti Avrupa’da dolaşıyor!..

İtalya’da işten atılan ve aylardır işsiz olduğu halde işsizlik ödeneği verilmeyen temizlik işçisi Concetta Iolanda Candido, Sosyal Güvenlik Kurumu binasında kendisini yaktı.

Aylardır işsizlik maaşı verilmeyen, sonra da geçmişe dönük alacakları verilmeyen Candido, facebook hesabından “onlara göstereceğim” diyerek Torino’daki Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gitti. Gişedeki memur bir kez daha bürokratik işlemlerin zaman alacağını söylemesi üzerine, önce memurla tartıştı. Ardından çantasından alkol dolu iki şişe çıkararak başından aşağıya boşalttı ve kendisini ateşe verdi.

İşsizlik ödeneği sırasında bulunan diğer işsizler yangın söndürme tüpüyle Candido’nun yanan bedenini söndürmeye çalıştılar. Hastaneye kaldırılan Candido’nun durumu ağır.

Candido’nun işsizliğe, aylardır işsizlik parasının verilmemesine, sosyal güvencesizliğe karşı kendini yakması, İtalya ve Avrupa’da işsizlik, güvencesizlik ve kemer sıkma paketlerine karşı tepkileri ve tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Candido’nun kendini yakması, kendini yakarak Tunus ve sayısız ülkede isyan ve direniş dalgalarının fitilini ateşleyen Muhammed Buazizi’yi anımsattı. Buazizi, üniversite mezunu diplomalı işsizdi. Sebze tablacılığı yaparak evini geçindirmeye çalışıyordu. Zabıta ve polisin bir kez daha sebze arabasına el koymasına karşı çıkınca, polis tarafından hakarete uğradı, dövüldü.Bunun üzerine sokakta kendisini yaktı, 2 hafta sonra hastanede yaşamını yitirdi. Buazizi’nin ölümü, Tunus’tan başlayıp yayılan meydan ve sokak isyanlarının fitilini ateşledi.

Candido’lar, Buazizi’ler, Nuriye ve Semih’ler…

Onların bedenlerini en uç mücadele alanı haline getirerek, ne anlattıklarını hala anlamıyor musunuz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*