Anasayfa » GENÇLİK » Bu “Kuş” Kafese Sığmaz!

Bu “Kuş” Kafese Sığmaz!

Hiç bir yasak tek başına yasaklanan şeyin kendisine yönelik olmamıştır. Twitter’ı yasaklayanlar tek başına ne bilginin paylaşımını ne kitlelerin bir biriyle etkileşimini nede sokakları kapatmanın yöntemini Twitter’ı kapatarak çözebileceklerini düşünüyor. RTE Twitter’ı kapatarak güç gösterisinde bulunuyor (!) çizilen karizmasını “Dünya bizim gücümüzü görecek” deyip bir kaç saat sonra Twitter’ı kapatarak kurtarma girişiminde bulunuyor. Sözde “milli” güç söylevlerini bu alanlarda uyguluyor. AKP hiç bir döneminde yapmadığı kadar “vatan,millet,sakarya” edebiyatına soyunup reklam filmleri yapıyor, pornografik diyerek ve bir kaç tali sebepten dolayı ahlak yapısından dem vurarak Twitter’ı kapatıyor. Hiç bir yasak tek başına o şeyin kendisine yönelik değil demiştik işte tüm bunların toplamında bugün Twitter’da gördüğümüz uygulamaları onlarca alanda göreceğimiz kesin. Kesin olan bir şey daha var ki bugüne kadar gelen hükumetlerin hiç biri kitleler tarafından bu kadar mizaha konu olmamıştı ama son olayda bir şey daha gördük ki yönetememe krizi, tali olan Twitter’ın kapatılması hem kitlelerin bu yasağı çok rahat delmesinde kendini gösterdi hemde işin en komik tarafı olan kendi partisinin üst kademelerinde ve cumhurbaşkanlığı boyutunda kendini gösterdi. Bu durum açık bir şey ifade ediyor; Cumhurbaşkanı olarak, AKP millet vekili olarak, AKP belediye başkanı olarak biz bu yasağı tanımıyoruz. Zaten Twitter tarihi boyunca en çok dün gece Türkçe twit atılmış durumda. Bu tip yasaklar devlet mekanizmasının en üstünden en aşağısına kadar, işçisinden, öğrencisine, kadınından, LGBTİ bireylerine kadar, kapitalizmin değdiği her yerde rahatça delinip geçiliyor.

532b833a32dc9f0be880c725

AKP bu kadar uzun bir yol yürüdüyse eğer kabaca yapılan tekçi ve yasakçı zihniyeti burjuva demokrasisi esprisi altında onları incelterek ve gözle görünmez hale getirerek değiştirip dönüştürmüş ve bugün ki formatına büründürmüştü burjuvazinin isteği doğrultusunda. Şimdi tekrardan eski dönemin kabalığı ile aynı yolda yürümek istiyorsa zaten bu kuş bu kafese sığmaz! Ama AKP hükumetinin dönemsel taktik manevralarından biriyse bu durum kitleler gözünde zaten Tayyip’in karizması yerle birken ve yolsuzluk operasyonlarından tutalım da bin bir kokuşmuşluğun içinde Tayyip kendisine gitmelerden gitme beğene dursun ve biliyoruz ki aslen sadece karizması çizilen  tek başına Tayyip  olmadığı gün gibi açık.Karizması çizilen burjuva hükumetlerinin tamamıdır, karizması çizilen kapitalizmin kokuşmuşluğudur,karizması çizilen burjuvazinin kendisidir. Tayyip’in gitmesi yetmez-yetmeyecektir.

Her kuşun eti yenmez!

Twitter gibi kitleler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan bir mecra üstüne üstlük birde İnternet gibi bu tip yasakların kolayca denilebildiği bir alanda uygulanan yasaklamalar kitlelerin siteye girme iradelerini kıramayacağı gün gibi ortada. Hatta AKP seçmenleri ” bu yasak iyidir,hoştur,doğrudur” gibi söylemlerini yine Twitter da yoğun bir şekilde dile getirdi. Böyle bir ortamda bu yasağın tek başına bir işe yaramayacağı AKP seçmeninden, AKP yöneticilerinden, Cumhurbaşkanından, yasağı sunandan, yasağı onaylayan kadar bilinmekte, yasağın herkesçe delindiğinin/denilebileceğinin farkında. Facebook gibi zor lokma yerine Twitter gibi daha kolay lokmayı-lokmaları seçmede ki amaç kısa dönemde toparlayacağı ne varsa toparlayıp daha sonra bu yasağı da kaldırıp önüne bakacağı bir dönemden geçmek istemesi, bunu sadece sosyal medyada değil bir çok alanda sivrilerek yapması taktiksel bir değişim. Ancak bu taktiksel değişimler seçim döneminde sadece yerel yönetim değil aynı zamanda cumhurbaşkanlığı ve genel seçim dönemlerinin nasıl geçeceğine, nasıl bir etki yaratacağına, mevcut koşulları değiştirip yeni koşulların nasıl şekilleneceği ile de doğru orantıda olduğunu unutmamak da gerekmektedir.

153414_3

Her şeye rağmen her kuşun eti yenmez! Biz gençler twitter gibi alanlarda ne kadar yaratıcı olduğumuzu, ne kadar üretken olduğumuzu ve milyonlara değe bildiğimizi gördük. Onların bu yasaklarını 21.yy da ne kadar kolay aşa bildiğimizi dün ve bugün gösterdik.

Çok net bir şey söylüyoruz; Bize böyle göstermelik yasaklarınızla gelmeyin!

Biz sözümüzü söyleyeceğimiz her alanda  söyleyeceğiz!

Biz hayallerimizi her yerde bağırarak anlatacağız!

Sizin kirli çamaşırlarınızı her daim ortaya serip göstereceğiz! Sizin kırmızı çizgilerinize inat yaşamın yeşilliğini sonuna kadar savunacağız!

 www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*