Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bu kez yaşam kazansın!..

Bu kez yaşam kazansın!..

Cezaevlerindeki süresiz açlık grevlerinin 61. gününde Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB VE TTB’nin örgütlemesiyle Kolej meydanından Ziya Gökalp caddesine bir yürüyüş ve Ziya Gökalp caddesinde de KESK ‘in ve Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerinin basın açıklaması yapıldı .

KESK’in yaptığı basın açıklamasında : “Açlık grevlerinde kritik aşamaya çoktan gelindi … Hükümet ‘taraf ‘ olmayı bırakıp, acil çözüm konusunda ‘muhatap ‘ olmalıdır!” dendi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerinin yaptığı basın açıklamasında: “Açlık grevcileri ne istiyorlar? Mahkemelerde anadilde savunma hakkı sağlanmasını. AKP bu sorunu çözeceğiz demiyor muydu? Başka ne diyorlar Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. Gerekirse İmralıyla görüşürüz diyen bir Başbakan neden bu talebi görmezden geliyor?” dendi.

10 Kasım gecesi de eylem vardı
Açlık grevleri eylemleri 10 Kasım gecesi saat 18.00’da Batıkent metro son durakta yapıldı. Halkevleri-HDK- TKP- TKP1920’nin örgütlediği eyleme EMEP- BDP, Devrimci Proletarya okurları da destek verdi. Eylemde yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi :

“Türkiye cezaevlerinde 12 Eylül’de başlayan açlık grevleri 60. gününde. Haklı ve meşru talepleriyle açlık grevlerine başlayan tutsaklar özgür bir yaşam için bedenelrini ölüme yatırdılar. Anadilde eğitim ve savunma hakları ve Kürt sorununun barışçıl çözümü için Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talepleriyle devam eden açlık grevleri 5 Kasım itibariyle 10 bin tutsağın da katılımıyla büyük bir direniş haline geldi.

Bütün bunlara rağmen AKP hükümeti çözüme dahil bir şey yapmadığı gibi oyalama taktikleriyle ölümlerin önünü açarak bu duruma göz yummaktadır. Ölümlere sessiz kalmanın bir insanlık suçu olduğunu biliyor ve söylüyoruz. AKP iktidarı da ölümlere göz yumarak, talepleri kabul etmeyerek bir insanlık suçu işlemektedir. Kritik günlere yaklaşan açlık grevlerinde geri dönüşş olmayan bir noktaya geliyoruz. Bizler Yenimahalle emek ve demokrasi güçleri olarak tutsakalrın taleplerinin yerine getirilmesini biran önce müzakerelerin başlamsını ölümlerin olmamasını istiyoruz.
Yaşanacak herhangi bir ölümden AKP iktidarı sorumludur…”

Basın açıklaması sloganlar ve marşlarla devam etti. 1 saatlik oturma eyleminin ardından eylem Pazar günü saat 13.00 de Kolej Meydanından Yüksel Caddesine yapılacak olan mitingin duyurusuyla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*