Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bu kez borsada grev yasağı!

Bu kez borsada grev yasağı!

Burjuvazi yeni bir grev yasağı için hazırlık yapıyor. Hava işkolunda grev yasağı getirerek havayolu işçilerinin grev hakkını gasp eden burjuvazi, bu kez yeni bir grev yasağı için hazırlık yapıyor. Bilindiği üzere bankalarda grev yapmak zaten yasaktı. Bankalar ve THY’nin ardından, bu kez sırada borsalar var. Eğer yeni grev yasağı meclisten geçerse, Tez-Koop-İş Sendikası’nın İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda greve çıkması yasaklanacak. Yasağın, özelleştirilmesi planlanan İMKB’nin daha iyi fiyata alıcı bulması için getirildiği belirtiliyor.

Şu an mecliste olan Sermaye Piyasası Kanunu Taslağı yasalaşırsa Tez-Koop-İş Sendikası’na üye olan yaklaşık 450 civarındaki borsa işçisi grev hakkını kaybedecek.

Şu anda TBMM Plan Bütçe Alt Komisyonu’nda olan taslağın 136. maddesinin 5. fıkrasına göre, borsalar ve diğer teşkilatlanmış pazar yerleri, merkezi takas kuruluşları, merkezi saklama kuruluşları ve MKK tarafından yürütülen hizmetlerde grev yapılamayacak. Taslağın yasalaşmasının ardından Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası’na üye yaklaşık 450 civarındaki İMKB işçisinin grev hakları ellerinden alınmış olacak.

Tez-Koop-İş hazırlıklı görünmüyor

İMKB işçilerinin örgütlü olduğu Tez-Koop-İş İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Cemal Kement, sendikanın Başkanlar Kurulu’nu toplayıp konuyu değerlendireceklerini ve gerekli açıklamayı yapacaklarını söyledi. Türkiye ‘de yakın zamanda bir THY gerçeği yaşandığını belirten Kement, “THY’deki grevde de görüldü ki, bir gecede belli kararlar alınabiliyor. Borsa da bir kamu kuruluşu. Ne olacağına bakacağız” diye konuştu. Kement, 2014 yılı başında İMKB çalışanları için toplu sözleşme görüşmesi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*