Anasayfa » GENÇLİK » Bu da “taş atan” polis!

Bu da “taş atan” polis!

Adana ‘da Newroz kutlamaları sırasında 14 yaşındaki R. A adlı çocuğun sol gözü polis tarafından sapanla atılan taşla kör edildi.

17.03.2010 Çarşamba günü saat 16:00 sularında Adana’nın Gülbahçesi Mahallesinde oturan 14 yaşındaki R. A., çocuklar tarafından yakılan newroz ateşinin bulunduğu yerden geçerken, kendinden 30-40 metre ilerde Dublo marka otomobilde bulunan sivil polisler tarafından sapanla atılan taş sol gözüne isabet etti. Gözü kan içinde kalan R.A önce ailesine gitti. Ailesi önce Devlet hastanesine gitti. Devlet hastanesi çocuğun durumunun ciddi olduğunu söyleyerek Numune hastanesine sevkini yaptı. Numune hastanesinde ameliyata alınan R.A ‘nın sol gözünün kaybedildiği açıklandı.

18.03.2010 Perşembe günü R. A.nın ailesi İnsan Hakları Derneği Adana Şubesine suç duyurusunda bulundu. 19 Mart günü ise Adana İHD Çocuk Komisyonu ve R.A.nın ailesi tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. R. A.nın annesi Gurbet Aydemir basına ve kamuoyuna çocukları hakkında Kürtçe bilgi verdi. Taş atan sivil polisleri teşhis edebileceklerini ve bu polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını basına bildirdi. R. A.nın annesi ayrıca çocukların kalp hastası olduğunu, hastanede doktor ve hemşirelerin Türkçe konuşamadığı için kendileriyle ilgilenmediklerini de ifade etti. Okuma yazması olmayan 38 yaşındaki Gurbet Aydemir çocuğuna kaç saatte bir ilaç vereceğini bilemediğini, bunu hemşireye sormaya çalıştığında azarlar bir şekilde cevap verdiğini söyledi.

R. A Uludere’de mayın patlaması sonucunda hayatını yitiren Zahir Alp’in kuzeni. Gurbet Aydemir yeğeni Zahir Alp’i kaybetmenin acısını yaşarken oğlunun gözünün polis tarafından kör edilmesiyle ana yüreğinin acısı ikiye katlandı.

Neoliberal siyaset eğitimi alan polisin yeni yöntemlerinden biri de bu olsa gerek: Uzaktan sapanla Newroz ateşinin çevresindeki çocukların gözünü çıkarmak! Liberal çocuk hakları kongrelerinize, Anayasa değişikliği tasarılarınıza çıkarttığınız gözüyle 14 yaşındaki R.A.yı da katacak mısınız neoliberal burjuva baylar ve bayanlar?

O çocuklar büyüyecek… R. A’nın sağ kalan gözü de Uğur Kaymazların, kesilen kulakların, çıkartılan gözlerin hesabının nasıl sorulduğunu görecek!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*