Anasayfa » GÜNDEM » Bu anayasada “Yeni Hayat” yok!

Bu anayasada “Yeni Hayat” yok!

Sefaköy’de çalışmalarını sürdüren işçi derneği «Yeni Hayat», yeni dönem çalışmalarına «Anayasa ve işçi sınıfı» başlıklı bir panelle başladı. 23 Ekim Pazar günü düzenlenen etkinliğe dernek çalışmalarında yer alan deneyimli işçilerin yanı sıra, genç işçi ve öğrenciler ağırlıklı bir bileşim katıldı. Panele Devrimci Proletarya ve İşçi Meclisi yazarları konuşmacı olarak katıldılar.

İki bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde hazırlıkları süren yeni burjuva anayasasının işçi sınıfı ve mücadelesine karşıt niteliği sergilendi. Yeni burjuva anayasası, işçi sınıfı-burjuvazi karşıtlığı, kadın ve Kürt sorunlarının gelişimi açısından ele alındı.

Soru-cevap ve tartışma, birlikte görüş oluşturma biçiminde geçen ikinci bölümde ise, burjuva anayasasına ve solu da saran liberalizme karşı sosyalist işçi anayasası ve bugünün yakıcı mücadele sorun ve talepleri arasındaki bağın kurulması konuşuldu. Kürt halkına karşı yükseltilen şoven dalgaya karşı mücadele ve Kürt ulusal sorunu özel bir gündem olarak işlendi.

Yaklaşık iki saat süren etkinlik, bundan sonrasında yapılması planlanan yeni etkinliklerin duyurusu ile sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*