Anasayfa » GÜNDEM » Bu Abluka Dağıtılacak!

Bu Abluka Dağıtılacak!

OHAL ilan edilmiş olan Türkiye’de mekan savaşları bugünlerde Yüksel Caddesi’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iadeleri için başlattıkları oturma eylemiyle devam etmektedir. OHAL ilan edilerek yaratılmak istenen suskunluk, karanlık dönemi Nuriye ve Semih hocaların iradeleriyle sessizce aydınlatılmaya başlamıştı. Gün geçtikçe kamuoyu artmış ve devlet erkanı en alt bürokratından en üst bakanına kadar muhattabı olmuştur. Bu muhattaplık faşist devletin bildiği ve anladığı dil olan şiddetle karşılık bulmuştur. 22.05 2017 saat 01.30 sularında Nuriye ve Semih hocaların evleri basılarak gözaltına alınarak tutuklanmalarıyla eylemin boyutları farklılaşmaya daha da kitleselleşme eğilimi göstermişti.

Nuriye ve Semih hocaların Ankara Kızılay Yüksel Caddesi’nde yürüttükleri alan mücadeleleri, Bodrum’da, Malatya’da, Düzce’de başka ihraç edilen kamu emekçilerini tetiklemiş birer birer alanlar her türlü baskı, gözaltı işkencelerine rağmen devam etmektedir. Bu mücadeleleri özgürlük, adalet mücadelesi olarak adlandırsak bile aynı zamanda mekan savaşlarıdır da. Bugün İnsan Hakları Anıtı gözaltına alınmış, Yüksel Caddesi işgal edilmiş durumdadır.

Ankara Valiliği’nin 1 ay boyunca eylem, etkinlikleri yapmaya, şarkı türkü söyleme ve ateş yakma gibi yasaklamalarına rağmen aynı zamanda bugün Güvenpark’ta Beşiktaş taraftarları tarafından şampiyonluk kutlamaları yapılabilmektedir. Yüzlerce kişiyle, yanıcı meşalelerle, Beşiktaş marşları söyleyerek haklı olarak şampiyonluk kutlamaları yapan taraftarları “yasak masak yok eğlenmenize bakın” diyerek izleyen emniyet, konu işçi ve emekçilerin talepleri için buluşmaları olunca kamu huzurundan girelim, terör örgütlerinden eylemcileri korumaktan çıkalım binbir türlü engellemeye çalışmaktadır.

Verdikleri mesaj çok açık ve nettir. İşçiler ve ezilen tüm halkların talepleri bütün meydanlar için kapalıdır. Ama sermaye devletinin çıkarına uygun toplantı ve etkinlikler sınırsızca yapılabilir. Bakınız 15 Temmuz etkinlikleri, bakınız şampiyonluk kutlamaları.

“Biz futbolcuya kafanı kaldır önünü gör deriz. Gençliğe ne diyeceğiz? Yine kafanı kaldır dememiz lazım. Ama sen kafayı bastırıyorsun. Bastırmayla gelişme olur mu?” Bu açıklamalar bugün şampiyonluğunu ilan etmiş olan Beşiktaş’ın teknik direktörünü olan Şenol Güneş’e ait. Şenol Hoca ve Beşiktaş’ı şampiyonluğa ulaştıran teknik ekibinden, top toplayıcısına kadar emeği geçen, ter döken futbol emekçileri nezdinde, küme düşen, kümeden çıkan orta sıralarda yer alıp pozisyonunu koruyan tüm futbol emekçilerine selam olsun.

Ankara’dan Devrimci Proletarya Okuru

‚

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*