Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da petrol işçileri grevde, ordu devrede

Brezilya’da petrol işçileri grevde, ordu devrede

Brezilya’da greve çıkarak 42 platform ve 10′dan fazla tesiste petrol üretimi ve ihracatını durma noktasına getiren 40 bine yakın işçinin karşısına asker konuşlandırıldı

Brezilya’da devletin petrol tekeli Petrobras şirketi işçileri 17 Ekim’de greve çıktı. İşçilerin yüzde 90’ından fazlasının katıldığı grev ülkenin petrol üretimini ve ihracatını durma noktasına getirdi. 42 petrol platformu ve 10’dan fazla işleme tesisinin faaliyetinin tamamen durduğu greve hükümetin tepkisi ise ülkenin en büyük petrol üretim bölgesine 1000 asker konuşlandırmak oldu.

Hükümetin kararına tepki gösteren Petrol İşçileri Birleşik Federasyonu başkanı Jose Antonio de Moraes “Hükümetin yabancı sermayeye devredilmiş olan Libra petrol havzasını korumak üzere orduya emir vermesi absürt” yorumunu yaptı.

Brezilyalı petrol işçileri ne istiyor?

Son aylarda isyanlar, grevler ve öğrenci hareketleriyle sarsılan Brezilya’da yaklaşık 40 bin işçinin katıldığı petrol grevinin öncelikli nedeni, kamu mülkiyetindeki Libra havzasının uluslar arası petrol tekellerine satılacak olması. İhaleye İngiliz-Hollandalı Shell’den Fransız Total’e, Çin’in Milli Petrol Şirketi’nden İspanyol Repsol’a pek çok uluslar arası tekel katılıyor.

Bunun yanı sıra işçiler, Petrobras’ın pek çok alt hizmette taşeron şirketlerle çalışmasına karşı çıkıyor ve taşeron sözleşmelerinin hepsinin iptal edilmesini istiyor. Taşeron şirkete bağlı işçiler, çoğunlukla sözleşmeli ve çok düşük ücretlere çalışıyorlar. Brezilyalı petrol işçileri, bütün işçilerin kazanılmış haklarını koruyacak ve adil ücretlerin verildiği bir çalışma rejimi talep ediyor.

İşçiler sokakta, ordu yolları tutuyor

Hükümetin Libra havzasının çevresine 1000 asker konuşlandırma kararı, işçilerin havzayı işgal edecekleri korkusuna dayanıyor. İşçiler ise hükümetin kararına karşı oldukça tepkili. Başkent Rio de Janerio yakınındaki Barra da Tijuca’da bir gösteri yapan Petrol İşçileri Birleşik Federasyonu üyesi onbinlerce işçi, havzanın ne pahasına olursa olsun satılmasının önüne geçeceklerini söylüyor.

Sendika.Org

Petrobras workers

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*