Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da öğretmen grevi iki aydır sürüyor

Brezilya’da öğretmen grevi iki aydır sürüyor

Brezilya’nın Rio de Janeiro ve Sao Paulo kentinde öğretmen ücretlerinin arttırılmasına yönelik 2 aydır süren grev devam ediyor. Dün greve destek amaçlı yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Yürüyüşten önce sabah saatlerinde bir grup evsiz de parlamento binasına girmeye çalıştı.

Polisin yürüyüşe izin vermemesinin ardından çatışmalar başladı. Kitle, polisin müdahalesine barikatlar kurarak karşılık verdi. Eylemciler bir polis otosunu ateşe vererek barikat olarak kullandı. Birçok banka ve ATM eylemcilerin öfkesine hedef oldu. Polis gaz bombası kullanarak birçok kişiyi göz altına aldı.

Grev iki aydır devam ediyor ve Rio eyalet hükümetinin grevdeki öğretmenler hakkında takibat yaptığı ve bazı yaptırımlara başvurduğu belirtiliyor. Yargıç Luiz Fux, Brezilya resmi haber ajansı Agencia Brasil’e verdiği demeçte, grevdeki öğretmenlere uygulanan yaptırımların “dolaylı bir yoldan bile olsa devlet memurlarının ifade özgürlüğünü grev yoluyla kullanma hakkını ihlal ettiğini” söyledi. Arabuluculuğa soyunan yargıç sendika liderlerini ve parlamontoyu 22 ekimde görüşmeye çağırdı. Arabuluculuğunun nedeni ise Brezilya’nın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasına 8 ay gibi bir zamanın kalması.

Hükümet sürmekte olan öğretmen grevini pazarlık sonucu biterme niyetinde. Grevdeki öğretmenler ise kararlı duruşlarını sürdürüyorlar. Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin artırılması talepleri karşılanana kadar grevlerini kararlılıkla sürdürecekler. Öte yandan öğrencilerin de greve ve eylemlere aktif militan katılımı sürüyor. 131008115737-01-brazil-protests-

brazil-2

brazil-3

brazil-4

brezilya-ögret

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*