Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da Öğretmen Eylemleri

Brezilya’da Öğretmen Eylemleri

Taleplerini iletmek için Belediye binası önüne gelen kitleye polis plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırdı.Göstericilerde polise taş ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi. Çıkan olaylarda 9’u polis 15 kişi yaralandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Rio’da geçen aylarda da göstericilere polis sert bir şekilde müdahale etmişti. Buna karşı Rio de Janeiro Belediye Başkanı Paes, “Diktatörlükle yönetilen bazı ülkelerde gerçekleşen gösterilerle Brezilya’daki gösterileri karıştırmayalım. Göstericileri kontrol altına almak istemiyoruz.

Brezilya’daki protestocuların gösteri yapma ve istediklerini söyleme hakkı vardır. Bunu koruyacağız, göstericilerin haklarını koruyacağız” diye konuşmuştu. Dün yaşananlar ise bu söylenenlerin tam aksi yönünde oldu.

Burjuva demokrasisi işçi sınıfının taleplerini karşılamak bir yana taleplerini dile getirmelerine bile izin vermiyor. Paes ülkesini diktatörlükle yönetilen ülkerle karşılaştırıp kendilerinin demokratik yönlerden olaylara müdahale ettiklerini söylüyor. Söz konusu işçi sınıfı olunca burjuvazi pençelerini göstermekten geri durmuyor ve en vahşi yönüyle kitlelere saldırıyor.

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun hatta en gelişkin burjuva demokrasisine sahip olsa bile işçi sınıfı gösterilerine karşı her zaman karşı bir zeminde olacak ve elinden geldiğince de bu gösterileri bastırıp kendi eksenine yedeklemeye çalışaçaktır. Fakat işçi sınıfı Mısır da , Yunanistan da ,Brezilya da olduğu gibi alanlarda tepkisini göstermeye devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*