Anasayfa » DÜNYA » Brezilya’da Dünya Kupasına doğru: Evsiz işçiler işgal kampı kurdu

Brezilya’da Dünya Kupasına doğru: Evsiz işçiler işgal kampı kurdu

Brezilya’da Evsiz İşçiler Hareketi MTST, 3 bin kişiyle Dünya Kupasının açılış maçının yapılacağı stada yakın bir araziyi işgal ederek yüzlerce direniş çadırı kurdu.

MTST’den Natalia Szermeta, cumartesi günü bir grup ailenin stadyum yakınlarındaki araziye yerleştiğini, sonraki günlerde kampa gelen aile sayısının hızla arttığını söyledi.

Eylemlerine “Halkın Kupası” adını veren aileler, bebekleri ve çocukları ile yerleştikleri kampa tuvaletler kuruyor, jeneratörler getiriyor.

Kamp, Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu’nun sadece 4 kilometre uzağında bulunuyor.

Szermeta, kampa gelen ailelerin büyük kısmının Dünya Kupası hazırlıkları çerçevesinde artan kiralar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı söyledi.

Aileler, hükümeti yoksullar için toplu konut projeleri yapmak yerine Dünya Kupası için milyonlarca dolar harcamakla suçluyor.

Kampa yerleşenlerden 24 yaşındaki Ademilson da Concessao dos Santos, “Başımızı sokabileceğimiz bir ev bulabilmek için mücadele veriyoruz. Üzerimizde bir çatı olsun da burası ya da başka bir yer fark etmez” diyerek tepkisi ortaya koydu.

Ailelerin kampta derme çatma kulübeler ya da çadırlarda yaşadıklarını belirten Santos, bir su deposu yaptıklarını ancak hala elektriklerinin olmadığını ifade etti.

Kamp sakinlerinden 36 yaşındaki Jean Carlos da öfkesini şöyle dile getirdi:

“Oradaki stadyumu görüyor musunuz? İnsanların evi yok ama stadyum inşa ediyorlar. Bizim derdimiz, burada bedava kalmak değil. Hükümetin bizim için toplu konut yapmasını istiyoruz. Kiramızı ödeyip evlerimizde yaşamak istiyoruz.”

Hükümet ise aileleri özel mülkü işgal etmekle suçladı.

MTST yetkilileri, bin metrekarelik arazinin 20 yıldır boş olduğunu ve sahibini bulamadıklarını kaydetti. Örgüt, arazide yaklaşık 4 bin ailenin kalabileceğine işaret etti.

Arena Sao Paulo Stadyumu ve MTST kampı, 130 binden fazla ailenin toplu konut projeleri için kayıt yaptırdığı Sao Paulo’nun doğusundaki Itaquera bölgesinde yer alıyor.

Brezilya’da Haziran Direnişinin de en yoğun yaşanmış olduğu Sao Paulo kentinde, Evsiz İşçilerin 30 Nisan’daki gösterisine polis saldırınca çatışmalar çıkmıştı.

Sağlıklı, sosyal, insanca barınma koşulları isteyen Brezilya Evsiz İşçiler Hareketi üyeleri tarafından düzenlenen ve 3 binden fazla işçinin katıldığı protesto gösteride çıkan çatışmada çok sayıda işçi yaralandı. Çatışma sırasında çevre işyerleri hasar gördü, işçiler çöp tenekelerini ateşe verdi. Çatışma nedeni ile Brezilya’nın en büyük şehrinin en önemli caddesi ulaşıma kapanmıştı.

Sao Paulo Belediye binası önünde toplanan kitle, işçilere yeni yerleşim yerleri sağlayacak olan yeni şehir planının onaylanması talebi ile başlattıkları gösteri, Belediye Meclisi’nin oylamayı erteleme kararı almasının ardından sertleşti. Oylamanın Çarşamba sabahına ertelenmesine karşı çıkan göstericiler, çöp bidonlarını ateşe verdi ve konseyin bulunduğu binaya taş atmaya başladı.

Sao Paulo’nun 16 yıllık şehir planına ilişkin yeni düzenlemenin işçilere daha uygun barınma olanağı sağlaması nedeni ile onaylanmasını isteyen MTST üyeleri aylardır gösteri yapıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*