Anasayfa » DÜNYA » Brezilyada Dünya Kupası Eylemleri

Brezilyada Dünya Kupası Eylemleri

Brezilyada işçi ve emekçiler açlık, sefalet ve güvencesi çalışma saldırısı altındayken. İktidar kamu harcamaları kısıtlarken Dünya Kupası için milyon dolarlık harcamaların ve daha sonra harabeye dönen ölü yatırımların kendi ceplerinden çıkmasına tepki gösteren binlerce işçi ve emekçi 36 ayrı kentte sokaklara çıktı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen eyleme on binlerce işçi ve emekçi katıldı. Sao Paulo’da göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Kentlerin en merkezi noktalarında gerçekleşen eylemlere işçi ve emekçiler  ellerinde bayraklarla  “Kupa Yok” sloganları attı, “FIFA Defol” pankartları taşıdı.

Yaşanan çatışmalarda brezilyalı işçi ve emekçiler militanca bir duruş sergilediler. Eylemcilerin ortak talebi ise kupa için milyonlarca doların harcanmasına karşı. Bu paralar, sağlığa, eğitime ve ulaşıma harcanmalı şeklinde.

2013 Haziran ayında bir milyondan fazla kişi sokaklara dökülerek Dünya Kupası’na çok para harcanmasını, yolsuzluğu ve kamu hizmetlerinin yetersiz olmasını protesto etmişti. Protesto dalgası sonunda Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff siyasi reformlar konusunda referandum yapılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı ayrıca, protestocuların en fazla yakındığı alanlardan biri olan ulaşıma 25 milyar dolar yatırım yapma taahhüdünde bulundu.

brezilya4

130619brazil1

Reuters-Nacho-Doce

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*