Anasayfa » DÜNYA » Brezilya: Ulaşım ücreti sadece bir kıvılcımdı

Brezilya: Ulaşım ücreti sadece bir kıvılcımdı

Brezilya’da toplu taşıma ücretlerindeki zam sonrası başlayan gösteriler, hükümete geri adım attırdı. Zamların iptal kararına karşın gösteriler büyüyerek devam ediyor. Sao Paolo’daki protestolarda bir kişi arabasını göstericilerin üstüne sürdü ve burada bir gösterici hayatını kaybederken üç kişi de yaralandı. Olayların giderek büyümesi üzerine “eski gerilla” Cumhurbaşkanı Dilma Roussef Japonya’ya yapacağı geziyi iptal ettiğini açıkladı.
brazil4

80’den fazla kente yayılan gösterilerde sokaklara çıkan gösterici sayısının bir milyonu aştığı söyleniyor. Sadece Rio de Janeiro’da yaklaşık 300 bin protestocu sokaklara çıktı. Hemen her kentte polisle emekçi kitleler arasında çatışmalar yaşandı. Çıkan olaylarda iki kişi öldü, en az 40 kişi yaralandı. Ölümlerden birinin sebebi kullanılan gaz iken, diğeri de göstericilerin üzerine aracını süren bir şoförün çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Yaralılar arasında plastik mermiyle alnından yaralanan bir televizyon muhabiri de bulunuyor.brazil3

Gösterilere saldıran polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. “Çok arkadaşım gözaltına alındı ve haksız yere suçlandı. Sadece gösterilerin fotoğrafını çekenleri bile götürdüler” diyerek kameralara isyanını haykırıyor bir eylemci. Bir diğeri “Halk uyandı. Otobüs biletine gelen zam uyanış için sadece bir kıvılcımdı. Şimdi daha iyi sağlık, güvenlik ve eğitim hizmeti için mücadele ediyoruz. Biz artık çok sıkıldık, şimdi savaşma zamanı. Bu kadar adaletsizlik yeter” diyor.brazil2

Sokaktaki yüz binlerce işçi ve emekçi, hükümetten sağlık ve eğitime daha fazla ödenek ayırmasını istiyor. Göstericiler halen devam eden FIFA Konfederasyon Kupası ve yine Brezilya’da düzenlenecek olan 2014 Dünya Kupası yatırımlarında büyük yolsuzluklar yapıldığını, belirtiyorlar. İşçi ve emekçilerin yoksullukla boğuştuğu ülkede devlet, Dünya Kupası için yaklaşık 13 milyar dolar bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Yangını söndürebileceği düşünülerek devreye sokulan Brezilyalılar için ikon haline gelmiş dünyaca ünlü futbolcu Pele’nin göstericilere yaptığı “Evlerinize dönün, futbola odaklanın” çağrısı sosyal medyada alay konusu olurken, kimi göstericiler tarafından da “Kupanı da al defol git” protestosuyla karşılandı.

Orta-ileri düzey gelişmiş kapitalist ülkeler kategorisinde bulunan Brezilya ve Türkiye, bu gelişme ne pahasına bir gelişmedir? Kimlerin kanı ve canı üzerinde yükselen bir gelişmedir? Bu gelişme, kim için gelişmedir? Sömüren kim? Sömürülen kim?

Milyonlarca işçi ve emekçinin sömürülerek, kölelik koşullarında yaşamasından kaynağını alan bir gelişme, işçileri her gün 13-15 saati bulan çalıştırmanın büyüttüğü bir gelişme. Çalışma koşullarının dayanılmazlığında işçileri intihar ettiren gelişme. Her gün onlarca işçinin iş kazalarında yaşamını yitirmesine rağmen bir gelişme. Okuması gereken, oynaması gereken 12-13 yaşındaki küçük bedenlerin kanını emme pahasına bir gelişme. Okulu bitirse dahi iş bulamayan milyonlarca üniversitelinin varlığına rağmen bir gelişme. Düşük ücretle part-time çalıştırılan milyonların varlığına rağmen gelişme. Her iki ülkede ve diğerlerinde mali sermayenin egemenliğinde sürdürülen neoliberal saldırı politikalarının işçi sınıfı ve emekçi kitlelerin köleleştirilmesi, emeklerinin değersizleştirilmesi, bireyciliğin, markacılığın ve meta egemenlik ilişkilerinin toplumsallaştırılmasının sonucu olan bir gelişmedir.

Gelişmenin, büyümenin gerçek sahipleri kölelik koşullarına başkaldırmışsa, özgür bir gelecek, özgür bir yaşam hayali kurmaya başlamışlarsa burjuvazi korkmakta haklıdır; çünkü sonları yakındır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*