Anasayfa » GÜNDEM » Boykot var: Sıralar boş, sokaklar dolu!

Boykot var: Sıralar boş, sokaklar dolu!

Alevi örgütleri, Birleşik Haziran Hareketi ve Eğitim-Sen’in çağrısıyla “zorunlu din derslerinin kaldırılması ve “bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim” talebiyle yapılan boykot birçok kentte boykot polis şiddeti ve okul yönetimleri tarafından engellenmeye çalışılırken, öğrencilerin ve öğretmenlerin bildiri dağıtımına bile izin verilmek istenmedi.

13 Şubat okul boykotu sabah okul önlerinde yapılan eylemlerle başladı. İzmir, İstanbul , Antalya, Artvin ve Edirne’de gözaltılar var.

*** Maltepe Gülsuyu ve Gülensu mahallerinde bulunan okullarda boykota katılım ise yüzde 100 oldu, eğitim tamamen durdu.

Gülensu Mahallesi’ndeki Kaşkarlı Mahmut İlköğretim Okulu’nun önünde toplanan mahalle halkına polis saldırdı. Polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. Saldırının ardından ara sokaklara barikatlar kurulurken, polisin ara sokaklarda akrep tipi zırhlı araçlarla dolaştığı belirtildi.

Ertuğrul Gazi Lisesi’ne boykot pankartı asıldı. Maltepe Hasan Şadoğlu Lisesi’nde ise boykota katılmak isteyen öğrencilerin okul müdürü tarafından tehdit edildiği, ardından faşistlerin saldırısı sonucu iki öğrenci yaralandı.

Maltepe Liseli Dayanışması üyeleri ise “Boykottayız” yazılı pankart açarak Maltepe meydanında toplandı. Eyleme direnişteki Dev Sağlık-İş üyesi Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri de destek verdi.

download

*** Çekmeköy ve Sancaktepe’de bulunan eğitim emekçileri, veliler ve öğrencileri, “Eşit parasız bilimsel laik anadilde eğitim için boykottayız” yazılı pankart ile Sarıgazi Ticaret Meslek Lisesi önünde toplandı. “Gerici faşist eğitime hayır”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “15’inde bir fidan Berkin Elvan” ve “Katil polis, işbirlikçi idare” sloganları ile Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş yapıldı. Eyleme Sarıgazi Dayanışması üyeleri de destek verdi.

Demokrasi Caddesi üzerinde TOKİ Lisesi’nden gelen öğrencilerle buluşan kitle Sancaktepe Kaymakamlığı önüne yürüdü. Öğrenci velileri adına açıklama yapan Hüsniye Çellik, “Eğitimdeki en küçük bilimselliğe tahammül edemiyorlar. Anadilde eğitimi yok sayıp Osmanlıca’yı zorunlu tutuyorlar. Saraydan dindar ve kindar nesiller yetiştirmek için planlar yapıyorlar. Biz veliler olarak buna izin vermeyeceğiz. Düşünen sorgulayan gençlik istiyoruz” dedi.

download (1)

Öğrenciler adına konuşan Veli Yiğit ise hükümetin gerici eğitim anlayışına sahip eğitmenlerle gençlik üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyledi. Yiğit, “Gençlik mücadelesi engellenemez, başvurdukları yöntemler bizi mücadelemizden geri düşüremeyecek. Eşit anadilde bilimsel eğitim hakkını kazanana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

*** Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyeleri, Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde Şair Abay Konanbay Lisesi’ne “Bu okulda boykot var” yazılı pankart astı.

Gazi Mahallesi’nde bulunan Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda da sıralar büyük oranda boş kaldı.

download (2)

*** Kadıköy Lisesi’ne “Boykot” yazılı pankart asıldı. Kadıköy’de bulunan liselerde boykota çıkan öğrenciler ve iş bırakan eğitim emekçileri Altıyol’da bulunan Boğa Heykeli önünde toplandı. Kitle buradan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüyüşe geçti.

*** Beşiktaş’ta bulunan liselerde boykota çıkan öğrenciler için Kartal Heykeli önünde çadır kuruldu.

download (3)

*** Sarıyer’de bulunan liselerde ise boykota katılanlar Eğitim-Sen 3 Nolu Şube’nin çağrısıyla yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

*** Ankara İlker Turan Fevzioğlu İlk Öğretim Okulu’un önünde Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri gözaltına alındı.

Batıkent Lisesi’ne LÖB imzalı “Zorunlu din dersi kaldırılsın. Boykot var” yazılı pankart asıldı. Okul yönetimi, pankartın indirilmesi için polis çağırdı.

Batıkent Kardelen İlköğretim Okulu’nun önünde veliler, öğrenciler ve öğretmenler toplandı.

download (4)

Çankaya Çiğdem Mahallesi’nde Ahmet Barındırır Ortaokulu’nda sabah okula giden olmadı.

Eryaman Lisesi’nde polis sabahın erken saatlerinden itibaren beklemeye başladı.

Mamak’ta Süleyman Nazif İlkokulu, Tuzluçayır Anadolu Lisesi, Sibel İsmet Çatık ve Tuzluçayır İlkokulu’nda boykota katılım yüzde 100’e yaklaştı.

Batıkent Kayabeyazıtoğlu Lisesi’nin öğretmen, öğrenci ve velileri, okul önünde toplandı.

Tuzluçayır’da öğrencilerin okulu boşaltmasını engellemek için okulun dış kapısı zincirlendi.

download (5)

*** Eskişehir halkı, Hamamyolu’ndaki Saat Kulesi’nin önünde bir araya geldi. Kurulan kürsüde konuşmalar yaparak, taleplerini AKP’ye iletti.

*** Antalya’da okulları boykot eden öğrenciler, iş bırakan öğretmenler ve veliler yürüyüş hazırlığında.

Akdeniz Üniversitesi’nde bir öğrenci sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından boykot nedeniyle gözaltına alındı.

***Çanakkale’de boykota katılanlar eski Salı Pazarı’nda bir araya geldi.

***İzmir’de valiliğin yasak ve tehditlerine rağmen halk, boykot ve iş bırakma çağrısına uyarak Basmane Meydanı’nda toplandı. Buradan Konak Meydanı’na yürümek isteyen halkın önü, TOMA ve çevik kuvvet polisleri barikat kurdu. Halk, polisin barikatını sloganlarla protesto etti. Eğitim-Sen yöneticileri ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmeden sonuç çıkmadı. Ardından polis, kitleye gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Polis, kitleyi fuar alanına soktu, saldırıya devam etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP İzmir İl Yöneticisi Süleyman Köksal Yerdut da bulunuyor.

download (6)

Valinin bir kararla yasakladığı ve boykot çağrısını yapanlara yönelik gözaltı baskılarının yaşandığı İzmir’de boykota katılım çok yüksek. Çiğli’nin Güzeltepe semtinden tüm okullarda boykota katılım yüzde 90. Narlıdere’de tüm okullarda boykot başladı.

Buca’da boykota ve iş bırakma eylemine katılan öğrenci, öğretmen ve veliler, Buca Belediyesi’nin önünde davul-zurna eşliğinde halay çekti.

***Polis, Heykel’de yapılmak istenen yürüyüşe izin vermeyeceğini açıkladı. Heykel’e doğru yürüyüşe başlayan kitleye, “Yürümeyin, müdahale edeceğiz” dedi.

***Mersin’de boykot ve grev çağrısına yanıt veren halk, Cemevi’nin önünde toplandı, AKP’yi dinci gerici dayatmalardan vazgeçmeye çağırdı.

***Samsun’da öğretmenler, öğrenciler ve veliler, yürüyüş için Çiftlik Caddesi’nde toplandı.

***Ordu halkı da boykot çağrısına yanıt verdi. Birçok okulda eğitim yapılamadı.

***Diyarbakır’da Eğitim-Sen’in çağrısıyla öğretmenler, öğrenciler ve veliler Ofis’te toplandı.

***Dersim halkı, boykot ve iş bırakma çağrısına kitlesel olarak yanıt verdi. Kentte binlerce kişi sokağa çıktı.

download (7)

***İzmir’de Eğitim-Sen’in tüm şubelerinin yöneticilerinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Eğitim-Sen Twitter hesabından İzmir sendikanın 2 nolu şube başkanı Hasan Ali Kılıç’ın gözaltında olduğunu duyurdu

***Boykota katılımın en yoğun olduğu kentlerden biri de Dersim. Kentte öğretmenlerin yanı sıra, diğer kurumlardan kamu çalışanları da boykota destek verdi. Birleşik Haziran Hareketi, KESK, Eğitim-Sen ve çok sayıda dernek üyesi kent merkezinde düzenlenen yürüyüşe katıldı.

*** İstanbul Sancaktepe 75’inci Yıl Endüstri Meslek Lisesi yönetimi öğrencilerin okuldan çıkıp okul boykotuna katılımını engellemek için okul kapısına zincir vurdu. Okulun etrafına da üç polis aracı ve bir TOMA getirildi. Boykota destek veren öğrenciler ise Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin araya girmesi sonucu zincirleri aşarak okulu terk etti ve boykot için yapılacak basın açıklamasına katıldı.

*** Ankara Mamak’ta Tuzluçayır İlkokulu ve Lisesi ile Süleyman Nazif İlkokulu neredeyse boşaldı, öğretmenlerin çoğunluğu da boykota katılırken, katılımı azaltmak için yetkililer okulun kapısına zincir vurdu!

etha, BirGun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*