Anasayfa » DÜNYA » Bosna-Hersek’te işçi isyanı

Bosna-Hersek’te işçi isyanı

Balkanlar’da Yunanistan ve Romanya’dan sonra en son Ocak ayında Slovenya’da kitleler isyan ve direnişe geçmişti. Şimdi de Bosna-Hersek ayağa kalktı. Bosna-Hersek’te işçi, işsiz, yoksul ve gençlerin ağırlığını oluşturduğu 10 binler günlerdir Tuzla ve Sarajevo gibi kentlerde büyük gösteriler düzenliyor, polisle çatışıyor, Valilik ve yerel yönetim binalarını işgal ediyor, polis arabaları, devlet binalarını ateşe veriyor, mağazalar tahrip ediliyor ve yağmalanıyor.

İşsizliğin yüzde 27’ye yükseldiği, sert kemer sıkma saldırıları ve bütçe kesintilerinin yapıldığı Bosna-Hersek, 2012’de demiryolu işçilerinin grevleri, 2013’te ise öğretmen, polis ve madenci grevleri, öğrenci boykotları ile sarsılmıştı.

En sonu bu ay başında, daha önce özelleştirilmiş 5 büyük işletmenin kriz ve iflas gibi gerekçelerle işten çıkarılmış ve halen çalışan işçilerine sosyal haklarını vermemesi üzerine başlayan işçi eylemleri, son yıllar ve aylarda ülke çapında kapanan, ücretleri düşüren veya ödemeyen fabrikaların işçileri ve işsizler, kent yoksulları ve öğrencilerin de katılımıyla hızla büyük gösteriler ve isyan dalgasına dönüştü.

Gösteri, çatışma ve işgallerde çoğu polis olmak üzere yüzlerce kişi ağır yaralandı. Çok sayıda devlet binası, aracı ve mağaza tahrip edildi ve yakıldı.

Hükümet, adet olduğu üzere, “işlerini kaybetmiş ve haklarını alamayan işçileri anlıyoruz. Ama onlar kendilerini binaları ve araçları yakıp yıkan, polise saldıran holiganlardan ayırmalılar” türünden açıklamalar yapıyor.

bosna

 

bosna1

 

bosna2

 

 

bosnaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*