Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Vardiyadan çıkan Bosch işçisi Türk Metal’den istifa etmeye gidiyor (Yenilendi)

Vardiyadan çıkan Bosch işçisi Türk Metal’den istifa etmeye gidiyor (Yenilendi)

Birleşik Metal İş sendikası, Bursa Bosch fabrikası işçilerinin dörtte üçünün Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal İş’e üye olduğunu açıkladı. Sendika tarafından yapılan açıklamada faşist Türk Metal yöneticilerinin fabrikada yapmak istedikleri toplantıyı işçilerin toplu olarak terkettiği, işçilerin Birleşik Metal’e zorla üye yapıldığı, paralarının bittiği gibi söylentilerin boşa çıkartıldığı belirtildi. Birleşik Metal üyelerinin kendilerine “Paranız bitse de durmayın. Her bir Birleşik Metal-İş üyesi 2 yeni üyenin noter masraflarını karşılamaya hazırdır” dedikleri belirtilen açıklamada, sendikanın başarısının başta Bosch işçilerine, Bosch işçilerini desteklemek için Bursa’ya gelen sınıf dostlarına ve tüm dünyadaki Bosch işçilerinin oluşturduğu işçi konseylerine ait olduğu vurgulandı.

Bursa’da Bosch fabrikasında çalışan metal işçileri Türk Metal’den istifa ederek DİSK‘e bağlı Birleşik Metal‘e üye olmaya başladı. Dün gün boyunca vardiyalarından çıkan işçilerin Orhangazi Emek Kültür merkezine gelerek noter eşliğinde Birleşik Metal İş’e üye olma işlemleri coşkulu bir şekilde devam etti. Aynı hareketlilik dün de sürdü. Sabah erken saatlerde gece vardiyasından çıkan yüzlerce işçi Birleşik Metal İş’e üye oldu.

Vardiya çıkışlarında sendikanın servislerine binen işçiler toplu olarak Emek Kültür Merkezine geliyorlar.

Servislerden inen işçileri daha önce üye olan metal işçileri ve farklı fabrikalarda çalışan Birleşik Metal üyeleri sloganlar ve alkışlarla karşılıyorlar. Gelen işçilerin de karşılık vermesiyle coşku doruğa çıkıyor. İşçiler salonda ve yeni üye olmaya gelen arkadaşlarını karşılarken “Biz biz biz Bosch işçisiyiz, sarı sendikayı göndereceğiz”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarını gür bir şekilde atıyorlar. Salona kitlesel olarak giren işçiler toplu halde üye oluyorlar.

Bosch yönetiminin ve Türk Metal’in engelleme çabaları sürüyor. Kültür merkezinin biraz ilerisinde toplanan Türk Metal üyesi küçük bir grup “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye slogan atıp İstiklal Marşı okuyarak işçileri ekilemeye çalışıyor. Ancak başarılı olduğu söylenemez. Salona Türk Metal’in fabrikada yapmaya çalıştığı toplantıya kimsenin katılmadığı ve iptal etmek zorunda kaldıkları haberi geliyor ve coşkuyla karşılanıyor.

Dün 15:30 vardiyasından çıkan işçiler de Kültür merkezine gelerek üye oldular. Birleşik Metal İş yöneticilerine göre dün itibariyle Bosch işçilerinin çok büyük bir çoğunluğu Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuş durumda ve Türk Metal’in yetkisi sona erdi. Üyelik çalışmaları bundan sonra Şube binasında sürdürülecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*