Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BOSCH fabrikasında işten çıkarılan işçiler mücadeleye başlıyorlar

BOSCH fabrikasında işten çıkarılan işçiler mücadeleye başlıyorlar

BOSCH patronunu protesto etmek ve atılan işçilerin geri alınmasını sağlamak amacıyla bugün Bursa’da bir basın açıklaması yapıldı. Yarında İstanbul Maslak’ta bulunan BOSCH Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapılacak. İşçiler basın açıklamasının ardından BOSCH Genel Merkezi önünde çadır kurarak direnişe başlayacaklar.

İki işçinin sudan bahanelerle işten çıkarılması BOSCH işçileri tarafından eylemle protesto edildi. Sabah saat 9:30’da örgütlü oldukları Birleşik Metal İş sendikası önünde toplanan işçiler Orhangazi Parkı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptılar. İşçiler Orhangazi Parkı’nda yarım saat oturma eylemi yaptılar.

İşçiler yürüyüş ve basın açıklaması sırasında; “Atılan işçiler Geri Alınsın”, “Biz Biz Bosch işçisiyiz sarı Sendikayı Yok Edeceğiz”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi yenecek” sloganlarını canlı ve gür bir şekilde attılar.boş1

Oturma eyleminin ardından Birleşik Metal İş Bursa Şube Başkanı Ayhan ekinci tarafından basın açıklaması yapıldı. Ekinci yaptığı açıklamada; BOSCh işçilerinin geçen yıl sarı sendikadan istifa ederek BMİS’e üye olduktan sonra baskılara maruz kalmaya başladıklarını, işçilerin sendika seçme haklarının defalarca ihlala edildiğini, sermaye-devlet ve sarı sendikanın düzenin devamını sağlamak için seferber olduklarını söyledi. Tüm bu yaşananlara rağmen Bosch ve Rexroth işçilerinin teslim alınamadığını belirterek “En sonunda sudan bahanelerle üyelerimizi işten çıkarmaya başladılar. Son olarak bir üyemiz fazla mesaiye kalmadığı için, bir başka üyemizde ameliyat sonrası raporlu iken işten çıkarıldı. Bosch işçileri bu saldırıya sessiz kalmadı , kalmayacak. Sesimizi tüm Bursa’ya duyuracağız.” dedi.

Bosch işçileri yarında Maslak’ta toplanarak Şirketin Genel merkezi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirecek ve mücadelelerini burada sürdürecek. İşçiler “Bizim talebimiz net: Bosch ve Rexroth işçilerinin sendika seçme hakkını kullanmalarına izin verilmeli ve işten çıkarılan arkadaşlarımız derhal işbaşı yaptırılmalıdır.” diyorboş4

Ayhan Ekinci MESS sürecine dairde; arabulucularn atandığını, gelecek hafta arabulucular ile görüşmelerin olacağını ve eylemlerinin devam edeceğini belirtti. Sarı sendikanın %4.6’yı %5 yada %6’ya çekmek için uğraştığını ve işçileri buna ikna etmek için fabrika fabrika dolaşmak zorunda kaldıklarını söyledi.

İşçiler basın açıklamasının ardından Orhangazi parkından sendika binasına kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptılar. Yürüyüşün ardından eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*