Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bosch direnişinde 21. gün

Bosch direnişinde 21. gün

İşten atılan Bosch ve Rexroth işçileri, İstanbul Mamak’ta, Polaris Plaza’da bulunan Bosch genel merkezi önünde kurdukları direniş çadırında direnişin 21. gününü geride bıraktılar.

Direnişçi işçiler kararlılıklarını sürdürüyorlar. Mücadelelerinin Bosch’da sendikal mücadeleyi ilerletmek ve metal işçisini sermaye ile çıkar ortaklığı içerisinde kontrol etmek isteyen Türk Metal çetesinden kurtulmak hedefine sımsıkı bağlı olduğunun bilincindeler. İşten atılan işçilerin geri alınması ve yeni işten atılmaların önlenmesi için süreçte en kritik rolün, Bosch fabrikasında yürütülen faaliyete düştüğünü ısrarla dile getiriyorlar. İşçiler bedenen Maslak’ta olsalar da, çalan telefonlar, ev ziyaretlerinde kurulan diyaloglar vasıtasıyla gözlerini, kulaklarını Bursa’ya kilitlemiş durumdalar. İmza kampanyası, dayanışma eylemleri, kamuoyu yaratma çabaları anlamlı olsa da, sonuç alıcı eylem biçiminin Bosch işçisinin üretimden gelen gücünü kullanmak, fabrika içini hareketlendirmek olduğu noktasında hemfikirler.

Direniş geride bıraktığı üç haftada sakin bir süreç geçirdi. Üretimden uzak olmak bir yana, direniş çadırının kurulduğu plazalar bölgesini hareketlendirecek eylemlilikler de geliştirilemedi. İşçiler bu durumu, metal işkolunun içerisinden geçtiği TİS sürecine bağlıyorlar. Birleşik Metal-İş’in geçtiğimiz hafta Kartal ve Gebze’de düzenlediği eylemlere katılan işçiler, sendikanın bu sürece yoğunlaşmış olduğunu ifade ediyor ve ilerleyen günlerde sendikanın direnişe daha fazla ağırlık vermesini umuyorlar. Bununla birlikte, düzenlenen mitingler ve Cuma eylemleriyle grev kararlılığını ortaya koyan Metal işçisinin bir başka mevzisi olan Bosch çadırının, sürecin bir parçası olarak aktifleştirilmesi gereği de açıkça görünüyor.

Öncü Bosch ve Rexroth işçilerinin işten atılması, Türk Metal tabanındaki huzursuzluk ve yarılma sürecinin bir uzantısı olarak gelişti. Mücadelenin kazanılması da, Metal işkolunda gerçekleşen savaşımın bütünü ile bağlantılar içeriyor. Direnişin fabrikaya taşınması ve çalışan işçilerin üretime dönük eylemleri en somut sonuç alıcı eylem biçimi olarak sivrilirken, bu mücadele Türk Metal tabanında gerçekleşen yarılmanın derinleştirilmesi ve sendikal faaliyetin kararlılıkla sürmesi ile kesişiyor. Bu sonucun alınabilmesinin alt parçalarından birini ise mevcut TİS sürecinde Birleşik Metal-İş’in grev kararlılığını göstermesi oluşturuyor. Bosch ve Rexroth direnişçileri tüm metal işçisiyle birlikte, Metal işkolundaki MESS-Türk Metal saltanatının yıkılması savaşını veriyorlar. İşçi iradesinin, işçi karar alma organlarının oluşması ve süreçte sözünü söylemesi ilerleyen sürecin can damarını oluşturacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*