Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » “Bölge” serbest, yaşam yasak!

“Bölge” serbest, yaşam yasak!

Türkiye’deki serbest bölgelerde çalışan kadın işçilerin çalışma koşulları ve yaşama dair deneyim ve beklentilerini anlatan “Bölge” filminin galası, 19 Mart günü saat 19.00’da Pera Sanat Oditoryumunda yapıldı. Güliz Sağlam ve Feryal Saygılıgil’in 2,5 yılı bulan çalışmalarının ürünü olan “Bölge”, İstanbul, Çorlu, İzmir, Antalya ve Mersin serbest bölgelerindeki kadın işçilerle görüşmelerle gerçekleştirildi. İşyerlerine girilmesi yasak olan serbest bölgelerde çekimler ancak yol üzerinde yapılabildi.

Film gösteriminin ardından Yrd. Doç. Dr. Yelda Yücel ve Eylem Ateş, yönetmenler ve çekimleri yapılan kadın işçiler panel gerçekleştirdi. Baştan sona ilgiyle izlenen ve panel bölümü kadın işçilerin konuşmaları, işçilere ve yönetmenlere sorulan soru ve yanıtlarla daha da renklenen gala, saat 22.30’da sona erdi.

“Bölge” filmi, dünyada yüzde 80 oranında kadın işçilerin çalıştığı, Türkiye’de 1985’lerden beri var olan ve bugün sayıları 21’e, işçi sayısı 46 bine ulaşan serbest bölge cehennemlerini kadın işçilerin yaşantı ve gözleriyle sergiliyor. Mersin’den panele de katılan kadın işçi, annesi ve çocuğu ile birlikte yaşarken, çocuğunda Akdeniz Anemisi hastalığı teşhis edilip birkaç kez izin alınca işten çıkmak zorunda bırakılmış. Çekimlerde yer alan işçilerden biri Kürt, diğeri de Alevi olduğu için karşı karşıya kaldıkları baskılardan söz ediyorlar. Novamed’de çalışan kadın işçi, işyerine grev sırasında girmiş ve grevden sonra sendikaya üye olduğu için bir bahane bulunup işten çıkarılmış. İzmir’den panele katılan işçi, çalıştığı işyerinin sendikalı olduğunu, sendikanın seçimlerdeki teknik bir hatası sonucu temsilci seçildiğini, erkek işçilerin bir kadının temsilci olmasına itirazı üzerine temsilciliğinin alındığını anlatıyor. İstanbul’dan panele katılan kadın işçi ise, Tekel direnişinin kendisini nasıl etkilediğini, bu direnişi işyerinde gündemleştirdiğini; sendikalı bir işyere girmeyi değil, sendikasız bir işyerinde sendika mücadelesi vermek istediğini söylüyor. Konuşmalarda, serbest bölgenin özellikle konfeksiyon işçileri için bitmek bilmeyen iş saatleri, üçlü vardiya sisteminin kadınları yaşamdan nasıl kopardığı, erkek sınıf kardeşlerinden mutlaka daha düşük ücret aldıkları, patron ve ustabaşıların yanı sıra erkek işçilerin de tacizlerine maruz kaldıkları emekçi kadının doğal diliyle anlatılıyor.

“Bölge”, İstanbul Kültür ve Sanat Festivali’nde de gösterilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*