Anasayfa » GÜNDEM » BM heyeti Suriye’den ayrıldı, savaş diplomasisi sürüyor

BM heyeti Suriye’den ayrıldı, savaş diplomasisi sürüyor

BM denetçileri 19 Ağustos’ta Suriye’ye gitmiş, incelemelerini sürdürdükleri sırada konvoylarına ateş açılmıştı. Son dört gündür Guta bölgesinde faaliyetlerini sürdüren denetçilerin bu sabah erken saatlerde Şam’dan ayrıldığı haberi ajanslara düştü. Ayrıca müfettişlerin rapor hazırlamasının 2-3 haftayı bulabileceği ancak Ban Ki-Moon‘un raporun hazırlanmasını hızlandırmaya çalıştığı da aktarılıyor.

Bölgede bulunan BBC muhabiri Kevin Connolly, BM heyetinin bölgeden ayrılmasıyla olası ABD müdahalesi önündeki engellerin kalktığına dikkat çekiyor. Öte yandan, savaş kışkırtıcılığı rolünü kimseye bırakmayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD’nin istihbarat çalışmaları sonucunda topladıklarını ileri sürdüğü bir dizi bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Bu açıklamaya göre gerçekleştirilen kimyasal saldırıda 1429 kişi öldü. Yine aynı açıklamada, Suriye silahlı birimlerinin bölgede üç gün hazırlık yaptığı, Suriye denetimindeki bölgelerden füzelerin ateşlendiği, Şam’dan üst düzey bir yetkilinin kimyasal kullanımını doğruladığı gibi bilgiler yer alıyor. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da ise Kerry’nin açıklamalarının yalanlarla dolu olduğuna dair bir haber yayınlandı.

ABD tarafından dün gelen “sınırlı operasyon” söylemlerine bölgede kapitalist hegemonyacı planlarını yaşama geçirmek isteyen Recep Tayyip Erdoğan‘dan farklı bir yaklaşım getirilmişti. Erdoğan, sadece darbe vurucu olarak tasarlanacak bir operasyona karşı çıkmış, bölgenin yeniden dizaynının yaratacağı kar cetvellerine gözünü dikerek, operasyonun Esad rejimini tümüyle devirecek nitelikte olması gerektiğini söylemişti. Ahmet Davutoğlu‘da hergüne bölge işçi ve emekçilerinin kanını dökecek savaşı kışkırtacak söylemler hazırlamakla başlıyor. Davutoğlu’nun son açıklamasında kimyasal silah kullanımının hiç bir biçimde karşılıksız kalmaması isteği yer alıyor. Davutoğlu ayrıca “Bizim açımızdan, milli istihbaratımız ve uzmanlarımız açısından, şüphe götürmeyecek şekilde bu saldırıdan rejim sorumludur.” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya göre ise BM denetçileri Suriye’den yeterli araştırma yapmadan ayrıldı. Putin’in danışmanı Yuri Uşakov konuya dair basın açıklaması gerçekleştirdi. “BM denetçilerinin tek bir yerde inceleme yaptıktan sonra ülkeyi terk etmesi Moskova açısından anlaşılabilir bir şey değildir” dedi. Rusya geçtiğimiz günlerde Suriye’ye yönelik müdahalenin önünü açacak karar tasarısının BM Güvenlik Kurulu’ndan geçirilme çabasını engellemiş, bölgedeki emperyalist kapitalist çıkarlarını zayıflatacak bir müdahale seçeneğini engelleme çabasını gizli ve açık diplomatik kanallardan sürdürmüştü. Ayrıca, iki savaş gemisini Doğu Akdeniz’e kaydırmıştı.

Mısır geçici hükümeti de Suriye’ye yönelik saldırıyı doğru bulmadığını açıklıyor. Dışişleri Bakanı Nabil Fehmi, Suriye’ye yönelik muhtemel saldırıya katılmayacakları gibi bunu doğru da bulmadıklarını söyledi. Ürdün, Irak ve Lübnan‘da Suriye’ye yönelik planlanan müdahale için hava sahalarını kullandırmayacaklarını ifade etmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*