Anasayfa » GENÇLİK » Bizim Düşlerimiz Kapitalizmin Griliğine Sığmaz

Bizim Düşlerimiz Kapitalizmin Griliğine Sığmaz

Beyoğlu Belediyesi’nin gökkuşağı renklerine tahammül edemeyerek Cihangir’deki Fındıklı’dan Cihangire çıkan merdivenin gökkuşağına boyanmasının ardından bir gece yarısı operasyonuyla merdivenleri yine griye boyamıştı.

Belediyenin bu saldırısının ardından ülke genelinde gençler tarafından onlarca merdiven gökkuşağı renklerine boyandı. Daha geçen gün İzmit’teki merdiven boyayan gençlere polis ve belediye çalışanları saldırmıştı.

Peki neden burjuvazi renklere bu kadar tahamülsüz, kapitalizmin biz gençleri hapsetmeye çalıştığı hücre tipi yaşam tam da onların merdiveni boyadığı gri renkte bir yaşam.
Kapitalizmin savaş,sömürü ve talanının rengidir gri, oysa biz gençlerin düşleri ve özgürlük özlemleri rengarenktir.

Üniversitelerde yök’ün rengidir gri; soruşturmaların, cezaların ve okula giren polisin! Harç parası için inşaatlarda çalışan genç işçinin çakıldığı beton zeminin rengidir. Oysa üniversiteye dair düşleri mavidir, gökyüzü mavisidir.

İşçi-öğrencilerin staj,arge ve tekno parklarda savaş baronları için yaptığı bilimin rengidir. Oysa biz gençler insanlığın yararına ve toplumun çıkarlarına olacak bir bilimin varlığını istemekteyiz.

Kapitalizm bilim adına ne varsa sömürmektedir. Staj sömürüsüne karşı, arge ve tekno parklarda ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaya karşı bizler rengarenk eylemlerle karşı durmalıyız.
Okullarımız açılırken cemmat yalanlarıdır gri, bizim dayanışma çağrılarımızın rengidir sarı, yeşil, Yurtlarda balık istifi tıkılmanın koyu griliğini yaşamak zorunda bırakılmaktır.

Genç kadınlara uygulanan şiddetin, tecavüzün rengidir gri; ve Kapitalizm’de kadının adı yoktur! Oysa biz genç kadınlar mor renkte bulur özgürlüğünü.

LGBT bireylerin kendi bedenlerinin özgürlüğü kapitalizmde yasakken ve ahlak kurallarıyla açıklanırken kendi renkleriyle var oldukları bir dünya özlemidir bizim istediğimiz.

Kapitalizm biz gençlerin bütün düşlerini metalar dünyasının tüketim toplumu yaygarasıyla son model telefonlar, arabalar, evler vb. ile sınırlamaktadır, kapitalizmde vitrinlere bakma özgürlüğümüz sınırsız iken göküzüne bakma özgürlüğümüz yoktur.

Sanatın, vitrin camlarının griliğine sıkıştırıldığı bir dünyada gençlerin sanatın özgürlüğünü içlerinde hissetmeleri, sokakta müziğin, tiyatronun ve sanatın her dalının özgürce toplumla paylaşılması yasaktır.

Bizler en çok özgürlüğün komünizmin kızıllığından geldiğini biliriz. Kızıldır biz gençlerin rengi! Komünizmin yaşamımızı nasılda özgürleştireceğini biliyoruz.

İşte bu nededenle burjuva devletle özdeşleştirilen gri renge bizim taleplerimiz sığmaz. Burada grinin burjuva diktatörlüğünü temsil ettiğini biliriz.
Gezide birkez daha görünen bir gerçektir. Kapitalizm biz gençlerin dünyasını hücreleştirmeye çalıştıkça biz her rengimizle barikatlarda olacağız. Direnirken bile mizahin, özgür sanatın ve özgür renklerin hepsini kullanmaya devam edeceğiz. Griyi bile elinizden alıp özgürlükler dünyasının renkleri içine katacağız.

SINIFSIZ
http://sinifsiz.org/gir/?p=425

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*