Anasayfa » GENÇLİK » Biz Özgürlüğü Sokakta Kazanacağız ! (Sınıfsız Dergisi 1 Mayıs Çağrısı)

Biz Özgürlüğü Sokakta Kazanacağız ! (Sınıfsız Dergisi 1 Mayıs Çağrısı)

Seçimdi, sandıktı derken derinleşen rejim krizinin bir “it dalaşına” daha tanıklık ettik. Burjuvazi ve liberal reformistler cephesinden bu savaşanın ne kaybedeni ne kazananı var.
Ancak işçi sınıfı cephesinden ve biz gençlik bölükleri cephesinden bir kez daha kaybeden olduğumuz bir aşikâr.
Seçim oyunundan sonra işçi sınıfının ve biz gençlerin yaşamlarında değişen hiç bir şey olmadı. Uzayan mesai saatleri, iş güvenliğinden yoksun çalışma koşulları, güvencesizlik ve geleceksizlik hâlâ devam ettiği gibi daha da derinleşiyor.
Diplomalı işsizlik hâlâ boğazımıza geçirilmiş bir ilmek gibi duruyor. Okul kazanma ve iş bulma umuduyla ömrümüzü çürüttüğümüz sınavlar hâlâ devam ediyor.
Okul parasını kazanmak için çalışan işçi-öğrenci ölümlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Galvanizde, tersanede, inşaatta, kot kumlamada ve daha bir çok iş alanında genç işçiler ya ölüyor ya da sakat kalıyor. Sermaye için biz gençlerin, genç işçilerin yaşamının hiçbir değeri yok.

1may2011
Burjuvazinin sokak korkusu günbe gün daha net ortaya çıkarken, her eylemi yeni bir Gezi İsyanı ortaya çıkaracak korkusuyla baskı ve şiddet yöntemiyle durdurmaya çalışırken, sokağın sesini sandığa hapsetmeye çalıştığı bir süreç yaşadık.
Liberal reformist borazanlar da yangın söndürücü itfaiyeciler gibi burjuvazinin, “Sokakları bırakın; demokrasi sandıkta.” yalanına ortak olarak hep birlikte bizi sandığa çağırmışlardı.
Biz bu süreçte de söylemiştik “ Bizim Özgürlüğümüz Sizin Sandığınıza Sığmaz!” diye. Bir kez daha bu burjuva oyunun aktörü olmaya soyunan bu liberal reformistler şimdi utanmadan 1 Mayıs çağrıları yapacaklardır.
1 Mayıs, sınıflar savaşımının en sert yaşandığı gün olma özelliği taşımaktadır. Sermaye cephesinden 1 Mayısı yasaklamak, yasaklamasa bile içini boşaltmak en önem verdiği olaylardan birisidir. Sınıf cephesindense, gerçek anlamda gücünü burjuvaziye gösterdiği bir kavga günüdür.

72583-iste-istanbul-da-1-mayis-bilancosu

Bir kez daha yasaklı bir İstanbul 1 Mayısı yaşayacağız. Bu yasak 1 Mayıs’ın kalbinin Taksim’de atacağının göstergesidir. Kadir Topbaş’ın daha 1 Mayıs’a uzun bir zaman kala yasağa bahane uydurma söylemleri hiç de boşuna değildir. Zaten hala ülkemizde en önemli meydanlar olan Taksim, Kızılay ve Gündoğdu Meydanları kitlesel eylemlere kapalıdır. “Taksim savaşları” Gezi’de üstünlüğü ele geçirmemize rağmen hâlâ geçen sene 1 Mayıs’ından buyana devam etmektedir.
Burjuvazi biz gençlerin özgürlük taleplerini ve istemlerini görmezden geliyor. Güdük burjuva özgürlüklerini bile buduyor, kısaltıyor. Meydan yasakları burjuvazinin kent merkezlerinde büyüyüp gelişen ve bütün bir ülkeye yayılan isyan ve direnişleri, uzaklaştırma ve görünür olmaktan çıkarma saldırısıdır.
Burjuvazi sokaktan korkuyor. Gezinin ardından süre gelen irili ufaklı sokak savaşları ve kitlesel Berkin Elvan eylemi bu korkuyu daha da güçlendiriyor.

taksim-manset

İşte 1 Mayıs bu yönüyle de bir sınıflar savaşımı cephesidir. “Yaşamda, Mekânda ve Zamanda Özgürlük!” şiarını daha güçlü ve gür haykırmak gerekmektedir.
Özgürlük biz gençlerin korkusuzca mücadelesinin eseri olacaktır. 1 Mayısta SINIFSIZ saflarında burjuva diktatörlüğüne karşı öfkemizi ve taleplerimizi haykıralım.
Onların yasaklarının sokakta sökmediğini, sokakların özgürlük demek olduğunu bir kez daha onlara gösterelim.
Greif Direnişi’nde 1 Mayıs’ta sınıfa saldırının provasını yapanlara Greif işçisinin kararlılık ve öfkesiyle cevap verelim.
Biz gençler, yeni bir dünyaya olan özlemimiz ile bu çürümüş ve kokuşmuş kapitalist düzenin bize bir şey vermeyeceğini biliyoruz.
1 Mayıs’ta sosyalizm çağrımızı daha güçlü haykıralım.
Gençlik Gelecek Gelecek Sosyalizm…!

71661216_Mayis

www.sinifsiz.org

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*