Anasayfa » BASINDAN » “Biz Facebook’u da iyi biliriz!”

“Biz Facebook’u da iyi biliriz!”

Biz  Facebook’u devrimci-demokratik büyük sayfalara kapatma furyasından biliriz,  Evrim propagandası yapanlara Adnan Oktar dava açarken profil bilgilerini paylaşmasından biliriz biz Facebook’u… 

Facebook geçen yılın ikinci yarısına (Temmuz-Aralık 2013) ait devlet talepleri raporunu yayınladı. Hükümet yayınlanan tapelerin ardından taleplerimizi karşılamıyor diyerek Twitter’la ilgili kapatma kararı almıştı. Facebook’tan da birçok talepte bulunan Türkiye’nin istekleri doğrultusunda 2 bin 14 içerik engellemesi yapıldı. Türkiye, bu alanda ikinci sırada. Birinci sırada ise 4 bin 765′le Hindistan yer alıyor.

Facebook’tan toplam 129 talepte bulunan Türkiye, bu taleplerle toplam 170 hesabın bilgilerini Facebook’tan istemiş durumda. Facebook da bu verilerin yüzde 56.59′unu Türkiye’yle paylaştı.

Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı da Haziran isyanından önce bu rakamların çok daha düşük olması. İlk 6 aylık rapora göre toplam 96 taleple 170 kullanıcının bilgileri Facebook’tan istenmiş. Facebook bunların yüzde 47′sine olumlu yanıt vermiş. Türkiye’den en çok başvuruyu ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) yapmış.

Ajanslar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*