Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Birleşik Metal’den Bosch için referandum çağrısı

Birleşik Metal’den Bosch için referandum çağrısı

Birleşik Metal sendikası, Bursa 3. İş Mahkemesi‘nin gangster faşist Türk Metal’den istifa eden Bosch işçileri aleyhine verdiği karara karşı referandum çağrısı yaptı. Sendikanın yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz:

Bursa Valiliği nezdinde yapılacak referanduma davet ediyoruz!

Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ. işyerinde Bakanlığın çoğunluk tespitlerine yönelik yapmış olduğumuz itirazlar, henüz ilk duruşmada ve taleplerimiz dikkate alınmadan ve incelenmeden yerel mahkeme tarafından reddedilmiştir.

Mahkeme işyerinde çoğunluk tespitine esas olan çalışan işçi ve üye sayısı üzerinden bilirkişi incelemesi dahi yaptırmadan karar vermiştir.

Bu karar yetki tespiti davalarına ilişkin yasa hükümlerine ve Yargıtay kararlarına açıkça aykırıdır. DİSK/Birlieşik Metal-İş Sendikası olarak 20 Şubat 2013 tarihinde bu karar Yargıtay’da görüşülmek üzere temyiz ettik. Yapılacak inceleme sonucunda hukuka aykırı yerel mahkeme kararının bozulacağı ve yargılamanın devam edeceğine inanıyoruz.

Dava ile ilgili yargı aşaması halen devam etmektedir!

Yargılama sona ermediğinden ve kesin bir karar olmadığından, yasal olarak Türk Metal, işyerinde sendika temsilcisi atayamaz, temsilci odası açamaz ve Bosch işyerinde toplu sözleşme görüşmelerini yürütemez.

Bosch işçileri içerisinde temsil ehliyetini çoktandır kaybetmiş olan bu sendikanın yetkisi ise hukuken 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren düşmüştür ve bu durum sürmektedir.

Sendikamız, örgütlenme sürecinde yaşanan her türlü zorluğu Bosch işçileri ile birlikte aşmayı başarmıştır. Bosch işçileri kovduğu sarı sendikadan sonsuza kadar kurtulacaktır. Bosch işçileri gerçeğin ne olduğunu çok iyi biliyorlar ve Bursa 3. İş Mahkemesi’nin verdiği bu haksız ve yanlış kararın yüksek mahkemeden döneceğine olan inançla mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Çünkü onlar, sadece kendi emekleri ve gelecekleri için değil, sarı sendika-sermaye işbirliği ile köleleştirilen onbinlerce metak işçisinin makus talihini yenmek için yola çıktılar. Onlar, bu onurlu yolda kararlarını bundan bir yıl önce 13-16 mart 2012 tarihinde vermişler ve işyerlerindeki işbirlikçi sendikal anlayışa “DUR!” demişlerdi.

Söz konusu tarihten sonraki girişimlerin hepsi işçi iradesine rağmen gösterilen buyhude çabalardır ve büyük bir hüsranla sonuçlanacaktır.

Başta Bursa kamuoyu olmak üzere herkes çok iyi bilsin ki,

Bir işyerinde yetkili sendika için bakılması gereken tek irade işçinin vereceği karardır.

Bursa Valiliği nezdinde yapılacak referanduma davet ediyoruz!

Bosch işyerinde işçiler iradelerini DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yana kullanmıştır. Aksini düşünen herkesi Bursa Valiliği nezdinde yapılacak bir referanduma davet ediyoruz. Yalansız, dolansız, hilesiz, hurdasız işçinin özgür iradesiyle belirlenecek tek yöntem budur. Biz böyle bir seçimin sonucunda çıkacak karara razı olduğumuzu tüm kamuoyuna ilan ediyoruz!

DİSK/Birleşik Metal-İş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*