Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Birleşik Metal’den Ankara Havaları…

Birleşik Metal’den Ankara Havaları…

Birleşik Metal İş Sendikası’nın protesto eylemleri bugün Ankara’da sürüyor.

Sabah saatlerinde G-20’nin sendika ayağını oluşturan L-20 (Labor/Emek-20) toplantısınının yapıldığı ve başbakan yardımcısı Babacan’ın da bulunduğu Rixos Otel önünde protesto eylemi yapıldı. Ancak Babacan’ın yönetiminde ve Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yöneticilerinin katıldığı toplantıya ilişkin protesto, salt Babacan ile sınırlı kaldı. Birleşik Metal yöneticileri protesto adı altında Babacan ile görüşmeye çalışırken, DİSK’in, “ekonomiyi zorladığı için grevin ertelendiği” söyleyen ve yasağı meşrulaştıran Hükümet ve L-20 toplantısındaki varlığı traji-komik bir görünüm oluşturdu.

Ardından yoğun polis ablukası altındaki Çalışma Bakanlığına yüründü. Uluslar arası Sendikalar, Yunanistan Sendikaları, bazı DİSK yöneticileri, DİSK Sendikaları, KESK ve TMMOB Ankara şubeleri, metal işçileri Gebze şubesinden de katılımın olduğu Bakanlık önündeki basın açıklamasında Birleşik Metal İş başkanı Serdaroğlu yeni hiçbir şey söylemedi. Yasak kalkmadan MESS ile masaya oturmayacaklarını, arabulucu kabul etmeyeceklerini, başvurdukları Danıştay yasağı onaylarsa bunu tanımayacaklarını vb tekrarladı.

DİSK ve Birleşik Metal bürokrasilerinin tutarsızlıkları saymakla bitmiyor! Öyleyse neden Danıştay’a başvuruyorsun, grev yasağını pekiştirmek için mi, işçileri beklenti içinde tutmak için mi? Hani Danıştay kazayla grev yasağını iptal edecek olursa, işçilerin gözünde düzeni aklamak için mi? Birleşik Metal İş, metal işçilerinin tepki ve direncine karşın grevcileri işbaşı yapmaya zorlayarak yasağı kendisi tanıyıp meşrulaştırmadı mı? Ejot Tezmak ve Paksan işçileri yasağın asıl nasıl tanınmayacağını fiili işgal ve grev direniş ve kazanımlarıyla göstermedi mi? İşçileri fabrikalarında çalışmaya zorladıktan sonra, çiğnenmiş umutlarını Ankara’nın küflü bürokratik koridorlarından süründürmenin anlamı ne? Hadi diyelim ki Ankara’da eylemdesin, polis kuşatması altında, polis amirlerinin iznine tabii ve basın açıklamasıyla sınırlı, yasak-baskı sınırlarını zorlamayan eylemlerin etki-yaptırım gücü ne?

Birleşik Metal saat 14.00’den itibaren Danıştay’ın önünde protesto eylemlerine devam edecek…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*