Anasayfa » GÜNDEM » Birleşik Metal-İş patronlarından “uyumlu sömürü” satışı

Birleşik Metal-İş patronlarından “uyumlu sömürü” satışı

Birleşik Metal-İş Sendikası metal işçisinin taban iradesiyle almak zorunda kaldığı, ve TM satışına imza atma eğilimine karşın yine taban iradesiyle devam demek zorunda kaldığı grevi, burjuva-faşist devlet operasyonu desteğiyle, greve 2 gün kala sattı!

Haber medyada Çalışma Bakanlığı “tarafları çağırarak uzlaştırdı” diye yer aldı. Oysa MESS patronları ile Sendika patronları birer “taraf” değildi. Burjuva faşist devlet, bir grev olasılığını tehlike addedip, hemen grev yasağı kılıcını çekerek devreye girmiş, zaten buna dünden razı Birleşik Metal patronları da, TM satışına bu vesileyle imzayı basıvermişti.

Gerçekte Birleşik Metal tabanında grev karşıtı operasyon bizzat sendika patronları tarafından daha önce başlatılmıştı. Sendika patronları, grev diyen işçilerin ağırlığını oluşturan mücadele geleneğine sahip büyük fabrikaların olduğu Gebze şubesini bölerek cezalandırmış, bunlardan birinin başına eski şube yöneticisini atamıştı.

Birleşik Metal İş patronların MESS ve kapitalist devletle kolkala yaptığı satıştan sonraki açıklaması da yeterince manidar: “Bugün Bakanlıkta yapılan toplantıda taraflar, bundan sonraki dönemde de uyumlu bir çalışma ilişkisinin sürdürülmesinin yararlı olacaklarını belirlemişlerdir.”

Bu düzen sendikacılığının tanımı gibidir: İşçilerin sermaye ve devletiyle uyumlu çalışmasını sağlamak, işçilerin grev ve direniş iradesini kırmak.

Metal işçisi, sözleşmenin Bakanlık salonlarında, tabana sorulmadan ve onayına sunulmadan satılmasına tepkili.

Bundan sonra geriye tek bir yol kalıyor: Meşru ve fiili mücadele hattı! İşgal, grev, direniş!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*