Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bilinen yanlışlar, söylenen yalanlar ve yapılması gerekenler…

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bilinen yanlışlar, söylenen yalanlar ve yapılması gerekenler…

Bankaların başlattığı Bireysel Emeklilik 2013 yılında devlet katkısı da mevzuata alınarak arttırıldı. Peki nedir bu bireysel emeklilik, ne gibi yalan-yanlış işlemler, söylemler var hep birlikte bakalım.

1- Her ay ödediğiniz tutarın yüzde 25’i oranında devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza yansıtılır ama en az 3 yıl hesabı kapatmamanız gerekir. 3 yıldan sonra BES’ten çıkarsanız 3 yıl boyunca aldığınız toplam devlet katkısının yüzde 15’ini alabilirsiniz. Örneğin 3 yılda toplam bin TL devlet katkısı alırsanız hesabınızı kapatmanız durumunda 3 yılın sonunda 150 TL devlet katkısı alırsınız. Devlet katkısının hepsini alabilmek için 56 yaşınızı doldurmanız gerekir. Hangi şirket olursa olsun kural aynıdır.( 3 yılda aldığınız devlet katkısı da devletin yüzde 15 gelir vergisi kesintisi ile yok olup gider.)

2- Eğer devlet tarafından yapılan zorunlu bireysel emekliliğiniz varsa kurtulun gitsin devlet katkısı tam da biraz önce bahsettiğimiz gibi ve yarın ne olacağı belli olmayan bir sistem. Varlık fonu diye bir fon var artık.

3- Sözleşmeyi okumadan imza atmayın öncelikle. Bir sürü kesinti var yüz yüze bankadan işlem yapıyorsanız söylenene inanmak yerine sözleşmeyi okuyun. Sonra neden kesinti yapıyorlar sistemden çıktığım için diye dert yandığınızda ıslak imzanız var cevabını duymak zorunda kalmazsınız. Eğer telefonla arandınız ve size bireysel emeklilik yapıldıysa ve kesintiler ile ilgili bilgi verilmediyse görüşme kaydınızın dinlenmesini talep etmeyi ihmal etmeyin. Siz söylemedikçe kimse size bunu önermez şirketler asla önermez, öneren çalışanını da cezalandırır.

4- Sözleşmenizde belirli bir süre kalma sözü veriyorsunuz. Diyelim ki 5 yıl kalma şartı olan bir sözleşmeye imza attınız 700 TL gibi bir kesinti yapılıyor. Hepimiz işçiyiz yarınımızın ne olacağını bilmiyoruz. Güvenceli çalışmıyoruz işten kovulmamız patronların iki dudağının arasında. Bireysel emeklilik hesabınızı kapatmak istediğiniz de ne devlet katkısı alabiliyorsunuz doğru düzgün üzerine de kesinti yapılıyor sizden. En iyisi hiç BESlemeyin asalak patronları…

5- Eğer bireysel emekliliğe dahil olduysanız ilk aydan sonra hemen müşteri hizmetlerini arayıp bilgi alın görüşmeler kaydedildiği için yalan söyleyemezler ve kesintilerinizi söylemek zorunda kalırlar. Ama doğru sorular sormaya dikkat edin. Sizin tarafınızdan bir kesinti yapılıyor mu diye sormazsanız kimse size kesinti yapıyoruz diye söylemez.Kulaklıkla prangaya vurulan bir

6- Ilk 60 gün cayma hakkınız var yol yakınken dönün emekli falan olmuyorsunuz biriken tutarınızı alabiliyorsunuz. 56 yaşınıza gelseniz bile hesapta biriken paranız bitince maaşta bitiyor. Aslında hiç bir zaman emekli olamazsınız ismi bile yalan olan bir sistemden.

7- Bankada işlem yaparken bir sürü evrak imzalıyoruz ama hiç okumuyoruz. Robot gibi bankacının her söylediği yere imza atıyoruz. Belki tamamını okuyamayız ama başlıklarına bakmalısınız en azından. Haberiniz olmadan bireysel emeklilik yada hayat sigortası yapılabiliyor. Kartınızdan yada hesabınızdan çekilmesi için talimatı bile veriyoruz fark etmeden. İyisi mi hepten soyguncu bankalardan uzak durun size tavsiyem. Haaa oldu da düştünüz bankanın eline imzayı siz attınız, bağırdığınız o çağrı merkezi işçisi değil.

Kulaklıkla prangaya vurulan bir Çağrı Merkezi İşçisi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*