Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir tekstil işçisi kadın soruyor: Taş atmayıp ne yapılacaktı?

Bir tekstil işçisi kadın soruyor: Taş atmayıp ne yapılacaktı?

1 Mayıs‘a katılan bir kadın işçinin 1 Mayıs akşamı CNN Türk‘te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan Hak-İş temsilcisi ve polis akademisinde ders veren hoca müsveddesine bir çift sözü var. Programa telefonla katılmaya çalışmış, ancak bir türlü bağlanamayınca o da Tarafsız Bölge programını yapan Ahmet Hakan‘a yazmakta çareyi bulmuş. Kadın tekstil işçisinin Ahmet Hakan’a yazdıkları:

Selam Ahmet Bey, 1 Mayıs akşamı yayınlanan programınızı izledim ve telefonla bi soru yöneltmek istedim ama olmadı. Orda bazı sendika temsilcilerinin ve polis hocasının polis şiddetini nasıl ateşli bi şekilde savunduğunu, aklamaya çalıştıklarını hayretle seyrettim. Aynı sendika temsilcilerinin ve hocasının evrensel ve anayasal bi hak olan sendika hakkını kullanmak isterken meslekten ihraç edilen 6 polisin haklarını neden savunmadıklarını, onların yanında yer almadıklarını ama işlerine gelen polis şiddetini savunma hakkını nereden bulduklarını soran olmadı. Ben Şişli’de DİSK korteji yanındaydım. Bir iki slogan attıktan sonra polis öldürmek maksadıyla saldırdı bize. İlk gaz atılınca kitle geri çekilmeye başlamışdı ki kaçış yönümüze ikinci gaz atıldı. 42 yaşındayım, ilk defa ölüme bu kadar yaklaştım. Ben oraya tüm tehlikeleri bilerek gittim. Taksim’e izin verilseydi çukura düşme tehlikesini göze alarak yine gidecektim.

İşçi tarihini, mücadelesini ben o marjinal dediğiniz gruplardan öğrendim. Bir işçi olarak yaşadıklarımın kader olmadığını mücadelerle düzelebileceği gerceğini yine o marjinal grup dediklerinizden ögrendim. Şimdi gaz atan, öldüresiye döven, her hakkı kendinde bulan, bizi korkutup öldürüp yaralayıp “sokağa çıkma, hak isteme, boyun eğ, ne verirsek yetin” diyen bunlara marjinal dedikleriniz taş atmayıp da ne yapacaktı? Öpücük mü atacaktı?!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*