Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir mali sermaye skandalı daha: Resmen batan Türk Telekom’a bankalar el koyuyor

Bir mali sermaye skandalı daha: Resmen batan Türk Telekom’a bankalar el koyuyor

Suud merkezli Oger-OTAŞ’ın büyük ortağı olduğu Türk Telekom, hisse rehini karşılığı aldığı banka borçlarını ödeyemez hale geldi. Türk Telekom’un başlıca alacaklıları olan Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın dev şirkete el koymak için ortak bir şirket kurarak Rekabet Kurulu’na başvurmasıyla, Türk Telekom’un iflası ve el değiştirme süreci de resmileşmiş oldu.

Katar merkezli bölgesel telekom devi Ooredoo, TT’yi almak için hamle yaptı, ancak Suud’un baskısı üzerine geri çekildi. Suudi Telecom’un verdiği borç yapılandırma teklifi ise, alacaklı bankalar ve Suud ile arası eskisi kadar iyi olmayan Türkiye burjuva devleti tarafından ekonomik ve siyasi gerekçelerle reddedildi.

Türk Telekom, 2001 krizinden sonra yıldırım özelleştirmeye tabii tutulan, TÜPRAŞ, PETKİM, Köprü ve Otoyollar, Halkbank gibi en büyük kapitalist devlet işletmeleri arasındaydı. 2005’te çoğunluk hissesi, gerçek fiyatının yaklaşık yarısına Oger’e satıldı. Özelleştirmede 2.5 milyar dolarlık rüşvet döndüğü iddiaları gündeme geldi. Özelleştirmeyle Telekom’un kurumlar vergisi yüzde 30’dan yüzde 10’a indirildi ve abonelere aşırı yüksek sabit ücret ve aşırı yükseltilen tekelci fiyat uygulaması ile, şirket 2005-2015 döneminde fazladan 13 milyar dolar kazanç sağladı.

Ayrıca özelleştirmeden hemen sonra arıza hizmetlerinden başlayarak Telekom işçilerinin sendikasızlaştırılması ve taşeronlaştırılması başlatıldı. 26 bin Telekom işçisinin 2007’de 44 gün süren grevi, Türkiye işçi sınıfının 2000’li yıllardaki, yer yer militan ve çatışmalı özellikler de gösteren önemli kitle grevlerinden biriydi. Grev, işçilerin büyük direşkenliklerine karşın, yoğun baskılar, öncü işçilerin tutuklanması, sendikanın işbirlikçiliği ve taşeron grev kırıcıların çalıştırılmasıyla kırıldı. Grev kısmi ücret artışı kazanımlarına karşın, özelleştirmeye ve taşeronlaştırmaya karşı bir kazanım sağlamadan bitirildi. Grevden sonra greve çıkan işçiler üzerinde terör estirildi, çoğu öncü işçi işten atıldı veya emekliliğe sevkedildi, taşeronlaştırma hızlandırıldı.

Oger, Telekom varlıklarını teminat gösterip muazzam borç almakta kullandı. Giderek içini de boşalttı. Telekom, 10 yılda bankalara 5 milyar lira faiz borcu ödedi. Mal varlığını bile aşan 35 milyar lira borç yaptı. Telekom hisselerinin alacaklılara rehin verilmesi yetmeyince, tüm teçhizatı ve altyapısı da bankalara rehin verildi.

Telekom’un özelleştirilme hikayesi, mali sermaye gruplarının milyarlarca liralık fahiş kar ve dolandırıcılıkları, Telekom işçilerinin büyük bölümünün taşeronlaştırılması, fahiş iletişim haraçları ve fiyatları, milyarlarca liralık zararın ise toplumsallaştırılmasından sonra, şimdi bankaların el koyma süreciyle, skandalın yeni evresine giriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*